Gdzie pojechać w Polsce – Niecka Nidziańska

Gdzie pojechać w Polsce – Niecka Nidziańska

Niecka Nidziańska to malownicze pofałdowane wysoczyzny pocięte głębokimi dolinami rzek. Spod warstw lessu w partiach brzegowych, na krawędziach dolin oraz wzgórzach na powierzchnię wyzierają skały wapienne i gipsowe. Tworzą one niesamowite krajobrazy i nadają charakteru całemu tutejszemu terenowi. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać w Polsce na ciekawą wycieczkę, obszar Niecki Nidziańskiej będzie dobrym pomysłem. Poza wspaniałymi krajobrazami znajduje się tutaj także wiele miejsc zawierających historyczne zabytki i tajemnice.

Miechów

Miechów należał przez wieki do zakonu bożogrobców. Rycerzy Grobu Bożego sprowadził w 1163 roku właściciel ziem, Jaksa Gryfita. Gotycka bazylika Grobu Bożego z XIV/XV wieku została gruntownie przebudowana w stylu barokowym w drugiej połowie XVIII wieku. Bogate wyposażenie kościoła pochodzi z czasów przebudowy. Warto tu zajrzeć i na własne oczy zobaczyć te cudowne, architektoniczne dzieło. W budynku klasztoru, przylegającym do zachodniej fasady kościoła, na krużgankowym dziedzińcu znajduje się kaplica Grobu Bożego.

Racławice

Racławice wpisały się na karty polskiej historii 4 kwietnia 1794 roku zwycięską bitwą podczas insurekcji kościuszkowskiej. Dzisiaj miejsce walk jest parkiem pamięci z pomnikiem Bartosza Głowackiego, bohatera zbrojnej potyczki. Pole bitwy leży u podnóża wzniesienia Zamczysko, gdzie w latach 30. XX wieku usypano 10-metrowy Kopiec Kościuszki. W centrum Racławic wznosi się kościół świętych Piotra i Pawła z 1778 roku.

Prandocin, Wysocice, Kościelec Proszowicki

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie pojechać w Polsce, by poznać zabytkowe kościoły to Niecka Nidziańska powinna spełnić twoje oczekiwania. Jest to bowiem skupisko kościołów romańskich należących do najstarszych zachowanych w Polsce. W Prandocinie jest dawny kościół grodowy św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy XII wieku. Obecny wygląd budynek zyskał w XV wieku. W Wysocicach natomiast stoi kościół św. Mikołaja z przełomu XII/XIII wieku. We wnęce nad absydą mieści się romańska rzeźba Matki Boskiej. Kościół w Kościelcu Proszowickim, pomimo gruntownej przebudowy w XVII wieku, zachował elementy z pierwszej połowy XIII wieku, m.in.: portal i arkadowe triforia.

Hebdowo

W Hebdowie od XII wieku do 1819 roku znajdował się klasztor Norbertanów. Od 1949 roku rezydują w nim pijarzy. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Piotra i Pawła jest sanktuarium Matki Boskiej Hebdowskiej. Obiektem kultu jest figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z około 1400 roku, nazywana Hebdowską Panią, umieszczona w ołtarzu głównym. Co roku przybywa tu wielu turystów. Na krużgankach i w salach podziwiać można barokowe polichromie.

Igołomia

W Igołomii urodził się Adam Chmielowski, znany jako brat Albert, opiekun bezdomnych, kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w 1989 roku. W muzeum, któremu patronuje, zobaczyć można liczne pamiątki związane z jego życiem. Cennym zabytkiem wsi jest klasycystyczny pałac Wodzickich zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku z zachowanymi elementami pierwotnego wystroju. Należy on do Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Gdzie pojechać w Polsce?

Nadnidziański Park Krajobrazowy

Skoro mówimy o Niecce Nidziańskiej to koniecznie trzeba wspomnieć o Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Chroni on szerokie obniżenie podmokłej doliny Nidy oraz przylegające do niej obszary występowania gipsu i związanych z tym zjawisk krasowych.  Skały gipsowe są zbudowane z dużych kryształów gipsu, potocznie nazywanych szklicą lub jaskółczymi ogonami. Niektóre z nich osiągają długość do 3,5 metra. Charakterystyczne odbijające promienie słońca pasy kryształów są widoczne w wychodniach skał. Krajobraz jest tutaj niesamowity, a różnorodność kształtów skał wprawia w zachwyt każdego, kto odwiedzi to miejsce.

Busko-Zdrój

Wartym odwiedzenia miejscem jest także Busko-Zdrój. Leży na gipsowej wierzchowinie Garbu Pińczowskiego na pokładach złóż solankowych. Od czasów średniowiecza wykorzystywano je do pozyskiwania soli. W XIX wieku rozpoczęła się lecznicza kariera buskich źródeł. Działalność uzdrowiska zapoczątkował gen. Feliks Rzewuski, dzierżawca buskich dóbr. Uroczyste i oficjalne otwarcie pierwszego zakładu kąpielowego zaprojektowanego przez Marconiego nastąpiło 1 czerwca 1836 roku. Przypominający rzymskie termy kompleks Łazienek, nazwany „Marconi”, jest centrum buskiego uzdrowiska. W dawnej Sali balowej odbywają się koncerty i imprezy kulturalne, w tym Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz. Wokół rozciąga się przepiękny park zdrojowy. W sąsiedztwie dawnego rynku, dzisiaj placu Zwycięstwa, wznosi się kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Dawniej był to kościół klasztorny Norbertanek.

Pacanów

Pacanów rozsławiła książka Kornela Makuszyńskiego o przygodach Koziołka Matołka. Dzięki niemu powstało we wsi Europejskie Centrum Bajki, którego siedziba przypomina babki z piasku. Odbywają się w nim imprezy dla dzieci. Szczególnie warto zobaczyć Muzeum Postaci Bajkowych. Historyczną pamiątką jest kościół św. Marcina z XVIII wieku z renesansową kaplicą z 1633 roku.

Solec-Zdrój

Solec-Zdrój to uzdrowisko w Niecce Soleckiej, gdzie występują źródła solanek siarkowych o podobnym składzie jak w Busku-Zdroju. Najstarsze zabudowania wznoszące się w parku zdrojowym pochodzą z okresu międzywojennego i należą do spadkobierców dawnych właścicieli, czyli rodzin Daniewskich oraz Dzianottów. W sąsiedztwie znajdują się obiekty hotelowe i rekreacyjne, więc jest to idealne miejsce na weekendowy wyjazd.

Jeśli znudziły ci się popularne miasta naszego kraju i zastanawiasz się, gdzie pojechać w Polsce w równie ciekawe, ale mniej zatłoczone miejsca to tereny Niecki Nidziańskiej będą dobrym wyborem. Każdy pasjonat historii i zabytków znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo możesz rozkoszować się przepięknymi krajobrazami, które roztaczają się tutaj na każdym kroku.

Dodaj komentarz