Gdzie pojechać w Polsce – Niecka Nidziańska

Gdzie pojechać w Polsce – Niecka Nidziańska

Niecka Nidziańska to malownicze pofałdowane wysoczyzny pocięte głębokimi dolinami rzek. Spod warstw lessu w partiach brzegowych, na krawędziach dolin oraz wzgórzach na powierzchnię wyzierają skały wapienne i gipsowe. Tworzą one niesamowite krajobrazy i nadają charakteru całemu tutejszemu terenowi. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać w Polsce na ciekawą wycieczkę, obszar Niecki Nidziańskiej będzie dobrym pomysłem. Poza wspaniałymi krajobrazami znajduje się tutaj także wiele miejsc zawierających historyczne zabytki i tajemnice.

Miechów

Miechów należał przez wieki do zakonu bożogrobców. Rycerzy Grobu Bożego sprowadził w 1163 roku właściciel ziem, Jaksa Gryfita. Gotycka bazylika Grobu Bożego z XIV/XV wieku została gruntownie przebudowana w stylu barokowym w drugiej połowie XVIII wieku. Bogate wyposażenie kościoła pochodzi z czasów przebudowy. Warto tu zajrzeć i na własne oczy zobaczyć te cudowne, architektoniczne dzieło. W budynku klasztoru, przylegającym do zachodniej fasady kościoła, na krużgankowym dziedzińcu znajduje się kaplica Grobu Bożego.

Racławice

Racławice wpisały się na karty polskiej historii 4 kwietnia 1794 roku zwycięską bitwą podczas insurekcji kościuszkowskiej. Dzisiaj miejsce walk jest parkiem pamięci z pomnikiem Bartosza Głowackiego, bohatera zbrojnej potyczki. Pole bitwy leży u podnóża wzniesienia Zamczysko, gdzie w latach 30. XX wieku usypano 10-metrowy Kopiec Kościuszki. W centrum Racławic wznosi się kościół świętych Piotra i Pawła z 1778 roku.

Prandocin, Wysocice, Kościelec Proszowicki

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie pojechać w Polsce, by poznać zabytkowe kościoły to Niecka Nidziańska powinna spełnić twoje oczekiwania. Jest to bowiem skupisko kościołów romańskich należących do najstarszych zachowanych w Polsce. W Prandocinie jest dawny kościół grodowy św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy XII wieku. Obecny wygląd budynek zyskał w XV wieku. W Wysocicach natomiast stoi kościół św. Mikołaja z przełomu XII/XIII wieku. We wnęce nad absydą mieści się romańska rzeźba Matki Boskiej. Kościół w Kościelcu Proszowickim, pomimo gruntownej przebudowy w XVII wieku, zachował elementy z pierwszej połowy XIII wieku, m.in.: portal i arkadowe triforia.

Hebdowo

W Hebdowie od XII wieku do 1819 roku znajdował się klasztor Norbertanów. Od 1949 roku rezydują w nim pijarzy. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Piotra i Pawła jest sanktuarium Matki Boskiej Hebdowskiej. Obiektem kultu jest figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z około 1400 roku, nazywana Hebdowską Panią, umieszczona w ołtarzu głównym. Co roku przybywa tu wielu turystów. Na krużgankach i w salach podziwiać można barokowe polichromie.

Igołomia

W Igołomii urodził się Adam Chmielowski, znany jako brat Albert, opiekun bezdomnych, kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w 1989 roku. W muzeum, któremu patronuje, zobaczyć można liczne pamiątki związane z jego życiem. Cennym zabytkiem wsi jest klasycystyczny pałac Wodzickich zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku z zachowanymi elementami pierwotnego wystroju. Należy on do Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Gdzie pojechać w Polsce?

Nadnidziański Park Krajobrazowy

Skoro mówimy o Niecce Nidziańskiej to koniecznie trzeba wspomnieć o Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Chroni on szerokie obniżenie podmokłej doliny Nidy oraz przylegające do niej obszary występowania gipsu i związanych z tym zjawisk krasowych.  Skały gipsowe są zbudowane z dużych kryształów gipsu, potocznie nazywanych szklicą lub jaskółczymi ogonami. Niektóre z nich osiągają długość do 3,5 metra. Charakterystyczne odbijające promienie słońca pasy kryształów są widoczne w wychodniach skał. Krajobraz jest tutaj niesamowity, a różnorodność kształtów skał wprawia w zachwyt każdego, kto odwiedzi to miejsce.

Busko-Zdrój

Wartym odwiedzenia miejscem jest także Busko-Zdrój. Leży na gipsowej wierzchowinie Garbu Pińczowskiego na pokładach złóż solankowych. Od czasów średniowiecza wykorzystywano je do pozyskiwania soli. W XIX wieku rozpoczęła się lecznicza kariera buskich źródeł. Działalność uzdrowiska zapoczątkował gen. Feliks Rzewuski, dzierżawca buskich dóbr. Uroczyste i oficjalne otwarcie pierwszego zakładu kąpielowego zaprojektowanego przez Marconiego nastąpiło 1 czerwca 1836 roku. Przypominający rzymskie termy kompleks Łazienek, nazwany „Marconi”, jest centrum buskiego uzdrowiska. W dawnej Sali balowej odbywają się koncerty i imprezy kulturalne, w tym Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz. Wokół rozciąga się przepiękny park zdrojowy. W sąsiedztwie dawnego rynku, dzisiaj placu Zwycięstwa, wznosi się kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Dawniej był to kościół klasztorny Norbertanek.

Pacanów

Pacanów rozsławiła książka Kornela Makuszyńskiego o przygodach Koziołka Matołka. Dzięki niemu powstało we wsi Europejskie Centrum Bajki, którego siedziba przypomina babki z piasku. Odbywają się w nim imprezy dla dzieci. Szczególnie warto zobaczyć Muzeum Postaci Bajkowych. Historyczną pamiątką jest kościół św. Marcina z XVIII wieku z renesansową kaplicą z 1633 roku.

Solec-Zdrój

Solec-Zdrój to uzdrowisko w Niecce Soleckiej, gdzie występują źródła solanek siarkowych o podobnym składzie jak w Busku-Zdroju. Najstarsze zabudowania wznoszące się w parku zdrojowym pochodzą z okresu międzywojennego i należą do spadkobierców dawnych właścicieli, czyli rodzin Daniewskich oraz Dzianottów. W sąsiedztwie znajdują się obiekty hotelowe i rekreacyjne, więc jest to idealne miejsce na weekendowy wyjazd.

Jeśli znudziły ci się popularne miasta naszego kraju i zastanawiasz się, gdzie pojechać w Polsce w równie ciekawe, ale mniej zatłoczone miejsca to tereny Niecki Nidziańskiej będą dobrym wyborem. Każdy pasjonat historii i zabytków znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo możesz rozkoszować się przepięknymi krajobrazami, które roztaczają się tutaj na każdym kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *