Krakowski Teatr Słowackiego – miejce na liście do zwiedzania

Krakowski Teatr Słowackiego – miejce na liście do zwiedzania

Kraków bez wątpienia jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na urlopowy wypoczynek nie tylko jeśli chodzi o turystów z Polski, ale coraz częściej i spoza granic naszego kraju. Miasto posiada tak wiele zabytków i interesujących miejsc, w które można się udać, że nie ma się czemu dziwić. Dodatkowymi atutami są tu także wprost niezwykła uprzejmość mieszkających tu osób, jak również bardzo szeroka baza noclegowa. Praktycznie nie ma możliwości, żeby ktoś nie znalazł odpowiadającego mu miejsca. Propozycję są w bardzo zróżnicowanym standardzie, każdy więc bez wątpienia znajdzie coś na swoją kieszeń

Jedną z niebywale znanych i interesujących atrakcji w tym mieście jest teatr im. Juliusza Słowackiego, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Historia tego obiektu sięga roku 1893, od kiedy to nieprzerwanie funkcjonuje. Ten krakowski teatr uznaje się za jeden nie tylko z najsłynniejszych, ale także za jeden z najbardziej zasłużonych scen w Polsce. Sam obiekt stworzony został przez Jana Zawiejskiego i szczyci się tym, iż przez wielu zaliczany jest do grona najcenniejszych architektonicznych zabytków – jeśli brać pod uwagę obiekty teatralne w całej Europie. Dla podkreślenia wagi tego miejsca na froncie obiektu umieszczono znamienny napis: ,,Kraków narodowej sztuce”. Samo wnętrze także jest niezwykle interesujące. Możemy tam podziwiać niezwykłe freski znakomitego artysty wiedeńskiego Antona Tucha, jak również kurtynę Henryka Siemiradzkiego. Z kolei tuż obok sceny usytuowana została potężnych rozmiarów zabytkowa garderoba samego Ludwika Solskiego, niezwykle cenionego aktora. Już od początku lat wieku XIX i XX teatr im. J. Słowackiego uznawany był za scenę narodową. To tu debiutowało wielu znakomitych twórców polskiej scenografii, reżyserii czy też aktorstwa. Było to miejsce narodzin artystów z pokolenia Młodej Polski, jak chociażby Stanisława Wyspiańskiego.

Trzeba także powiedzieć, iż teatr ten bez dwóch zdań zajmuje niesłychanie ważne miejsce w krakowskiej kulturze. Spektakle tu grane są jedyne w swoim rodzaju. Są także niesłychanie wartościowe, niektóre żywo komentują czasy nam współczesne, ale również odwołują się do tradycji zarówno polskiej, jak i europejskiej. Dodatkowo w teatrze funkcjonuje także Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, offowa Scena w Bramie, jak również, w sezonie letnim ogródkowa Scena przy Pompie, które są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnej sztuki teatralnej.

Dodaj komentarz