Masz problem z zatokami? – jedź do Ciechocinka!

Masz problem z zatokami? – jedź do Ciechocinka!

Ciechocinek już od dawna cieszy się dużą popularnością. Odwiedzają go zarówno dorośli jak i najmłodsi. Co tak przyciąga turystów do Ciechocinka? Oczywiście tężnie!

Tężnie w Ciechocinku

W czasach kiedy tężnie służyły głównie celom produkcyjnym skupiano się na tym, by zwiększały one stężenie soli w solance. Dzięki temu w warzelni potrzeba było mniej energii cieplnej do odparowania wody i uzyskania takiej samej ilości soli kuchennej, co bez przepuszczenia wcześniej solanki przez tężnie. W rezultacie wzrastała wydajność produkcji. Jednak dzisiaj tężnie służą głównie celom zdrowotnym i tworzeniu specyficznego mikroklimatu.

Trzy Ciechocińskie tężnie wybudowane są na planie podkowy. Pierwsza (o długości 648 metrów) i druga(o długości 719 metrów) została wybudowana w latach 1824-1828 z inicjatywy Jakuba Graffa. W roku 1859 dobudowano obok nich trzecią tężnię (o długości 333 metrów). Ich fundament stanowi aż około 7000 dębowych pali wbitych w ziemię, na nich znajduje się konstrukcja z drewna sosnowego i świerkowego wypełniona wiązkami tarniny, które należy wymieniać.

Masz problem z zatokami? – jedź do Ciechocinka!

W czym tak właściwie tkwi zdrowotna tajemnica tężni? Otóż solanka pompowana jest na górę tężni i wylewana do środka, gdzie po drodze do zbiornika znajdującego się na dole, pokonać musi wiązki gałązek, rozbijając się o nie i spływając w dół. Część solanki w tym czasie odparowuje i tworzy delikatną mgiełkę obfitującą w mikro oraz makroelementy, takie jak jod, sód, chlor oraz brom. Można powiedzieć że tężnie są naturalnym inhalatorem.

Tężnie w Ciechocinku są największymi tego typu obiektami w Europie i bardzo skutecznie generują niespotykany nigdzie indziej mikroklimat. Szczególnie ważny jest układ tężni przypominający z lotu ptaka podkowę. Sprawia on, że na dużym obszarze pomiędzy tężniami nasycenie powietrza aerozolem z solanki jest bardzo wysokie. Dlatego też właściwości klimatyczne regionu wykorzystywane są w celach uzdrowiskowych. Ciechociński mikroklimat doceniają turyści z najdalszych zakątków Europy, którzy przyjeżdżają tu po to, aby leczyć zapalenie zatok, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergię, nerwicę wegetatywną oraz schorzenia górnych dróg oddechowych, ale również dlatego, że tutejsze powietrze świetnie wspomaga profilaktykę i wzmacnia odporność organizmu.

Ciechocinek jest zatem wspaniałym miejscem do wypoczynku, w którym dodatkowo wzmocnisz się i nabierzesz energii. Powietrze jest tu czyste, świeże oraz pełne dobroczynnych właściwości. Wybierz się więc do Ciechocinka i ciesz się zdrowiem!

 

Dodaj komentarz