Kulinarny Szlak Podkarpacia

Kulinarny Szlak Podkarpacia

Czas zasmakować Polski

Modne stało się „zwiedzanie ze smakiem”, czyli próbowanie dań regionalnych. Warto wybrać się z rodziną w okolice bogate w takie atrakcje i „zasmakować” nieco Polski. Poniżej przedstawiamy najsmaczniejsze miejsca szlaku „Podkarpackie Smaki”.

Kulinarny Szlak Podkarpacia

Cisna: zaprasza do kolejki! Miejscowość leży w samym sercu Bieszczad nad Solinką. Jest to świetne miejsce na bazę wypadową na górskie wędrówki. Największą atrakcją okolicy jest ciuchcia, czyli Bieszczadzka Kolejka Leśna (koło Cisnej, w miejscowości Majdan jest główna stacja, skąd rusza kolejka – w czerwcu w soboty i niedziele o 9:30 i 13:00, a w wakacje codziennie.

Polańczyk oferuje nam relaks nad wodą. Jest to uzdrowisko nad jeziorem Solińskim. Największą atrakcją jest zapora na Solinie, najwyższa w Polsce (ma 81,8 m wysokości), można po niej spacerować i zwiedzić hydroelektrownię. Warto zwiedzić również park miniatur w Myczkowcach (7 km od Soliny). Można tu podziwiać modele drewnianych kościołów i cerkwi, jakie są zlokalizowane w Bieszczadach. Zwiedzanie parku jest bezpłatne.

W Krasiczynie natomiast wita nas zamek z regionalną restauracją. Jest to miejscowość położona nad Sanem, 10 km od Przemyśla. Największa atrakcją Krasiczyna jest otoczony pięknym parkiem zamek z czterema basztami. Ciekawa jest baszta szlachecka, zwieńczona koroną – kopią korony króla Zygmunta III Wazy. W lochach zamku znajduje się sala tortur, która na szczęście nie jest już używana. W zamku znajduje się też hotel i restauracja.

A gdzie przenocować i dobrze zjeść?

Regionalnych potraw można spróbować w: gospodarstwie agroturystycznym Szymkówka w Cisnej, Karczmie pod Semaforem w Bachórzu, restauracji Zamkowej w Krasiczynie, Oberży Zakapior w Polańczyku (ul. Zdrojowa 37), restauracji Skalna (ul. Zdrojowa 11), Zajeździe Pod Caryńską w Ustrzykach Górnych. W tych miejscach znajdują się półki z produktami regionalnymi. Baraninę można zjeść w karczmach na całym szlaku, od Rzeszowa do Cisnej, a pstrąga z górskich potoków podanego z miodem, grzybami i szczawiem zjemy w oberżach i eleganckich restauracjach. Natomiast tanich noclegów warto poszukać w gospodarstwach agroturystycznych i kwaterach prywatnych, gdzie gospodynie ugoszczą każdego „po domowemu”.

Szlak Podkarpackie Szlaki prowadzi po trzech kulinarnych trasach – bieszczadzkiej, beskidzko-podgórzańskiej i północnej. Miejsca opisane powyżej znajdują się na trasie bieszczadzkiej, zatem poza nimi istnieją tez inne warte odwiedzenia. O szczegóły można zapytać w punktach informacji turystycznej i krajoznawczej w Rzeszowie

Dodaj komentarz