Z czego słynie miasto Katowice?

Z czego słynie miasto Katowice?

Katowice to sporej wielkości miasto, ponieważ zajmuje ponad 164 km kwadratowych (na dwunastym miejscem pod względem powierzchni w Polsce). Liczba osób mieszkających w mieście to ponad 290 tysięcy, a administracyjnie Katowice należą do województwa śląskiego. Najświeższe wiadomości Katowice można znaleźć między innymi na portalu katowicelove.pl. Z czego jest znane miasto Katowice i co warto w nim zobaczyć w trakcie wizyty?

​Katowicki Spodek

Charakterystycznym obiektem, który bez wątpienia od razu nasuwa skojarzenia z Katowicami jest Spodek. Spodek to hala widowiskowo-sportowa zbudowana w kształcie latającego talerza. Ten rodzaj konstrukcji nie powstał bez powodu – specyficzny kształt ma chronić tak obszerną budowlę przed zniszczeniami powstałymi po wstrząsach kopalnianych. Miejsce słynie z tego, że organizowane są w nim jedne z najważniejszych i największych w Polsce imprez kulturalnych, muzycznych oraz sportowych.

​Rynek w Katowicach

Katowicki rynek jest gruntownie przebudowany oraz odremontowany. Remont oraz przebudowa zakończyła się w roku 2016, a znajdujący się tutaj pawilon został oddany do użytku rok później. Pawilon znajdujący się na płycie rynku jest ciekawym urozmaiceniem tego obszaru. Przy rynku znajduje się między innymi Centrum Informacji Turystycznej, Teatr Śląski, Związek Artystów Scen Polskich i różnego rodzaju firmy usługowo-handlowe. Można także skorzystać z wypożyczali rowerów, która znajduje się obok Placu Kwiatowego na rynku. Będąc na rynku nie sposób nie zwrócić uwagi na ciekawie wyglądającą fontannę o nazwie „Sztuczna Rawa”, której płynąca woda imituje rzekę płynącą pod płytą rynku.

​Muzeum Śląskie

Jednym z najpopularniejszych muzeów w mieście jest Muzeum Śląskie. Najcenniejszymi zabytkami, które możemy zobaczyć w tym muzeum to przede wszystkim wystawa kolekcji malarstwa polskiego z lat poprzedzających rok 1945 oraz po tym okresie. Powierzchnia całego muzeum to aż 25 tysięcy m kwadratowych, z czego na różnego rodzaju wystawy przeznaczone jest 6 tysięcy m kwadratowych. Samo muzeum posiada liczną ofertę zbiorów sięgającą prawie 119 tysięcy eksponatów. Oprócz licznych wystaw takich jak na przykład bardzo popularna wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” można udać się na szczyt wieży zabytkowego szybu górniczego skąd można obejrzeć całą panoramę Katowic. Oprócz tego w muzeum dostępna jest biblioteka wraz z czytelnią. Niewątpliwą zaletą muzeum jest jego nowoczesność i interaktywność w jaki sposób prezentowane są dostępne zbiory.

Dodaj komentarz