Borobudur to największa świątynia buddyjska na świecie, która znajduje się w środkowej części indonezyjskiej wyspy Jawa. Budynek powstał prawdopodobnie na przełomie VIII i IX wieku, ale świat dowiedział się o nim dopiero w 1814 roku, kiedy to miejsce odkrył brytyjski oficer. Obecnie każdego roku odwiedza to miejsce 3 miliony turystów.
Historia świątyni
Świątynia Borobudur została opuszczona prawdopodobnie przez wybuchy wulkanu Merapi, ale dowody sugerują także, że mogło się to stać około XIV wieku, gdy mieszkańcy Jawy nawrócili się na islam i pozostawili ją w środku dżungli. Niestety nie istnieją żadne źródła, które by mogły wskazać, kiedy dokładnie świątynia została zbudowana oraz kto zlecił jej budowę. Według badań archeologicznych budowla mogła powstać około 800 roku, kiedy na wyspie rządziła dynastia Śailendrów. Władcy z tej dynastii pozostawili po sobie inne świątynie buddyjskie i śiwaistyczne na Jawie.
Po odkryciu świątyni brytyjski wicegubernator wyspy – Thomas Stamford Raffles – rozpoczął prace archeologiczne i konserwatorskie. Od tamtego czasu budowlę próbowano odbudować kilka razy. Holendrzy pod przywództwem Theodora van Erpa – konserwatora zabytków – próbowali naprawić krzywe mury w latach 1907-1911, ale nie udało im się przez tropikalne deszcze. Największy projekt renowacji podjęty został w latach 1975-1982 przez rząd Indonezji oraz UNESCO. Cały kompleks świątynny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.
Opis budowli
Borobudur ma kształt piramidalny. Składa się z dziewięciu ułożonych na siebie platform, które zwieńcza kopuła. Z lotu ptaka wygląda niemal jak mandala. Budowla zawiera 2672 płaskorzeźby i 504 posągi Buddy. Cała konstrukcja łączy indonezyjski kult przodków z buddyjską koncepcją osiągnięcia nirwany. Świątynia zbudowana została z kamiennych bloków, a jej wysokość wynosi 36 m. W środku budowli nie ma pomieszczeń, gdyż przeznaczona ona była do pielgrzymki rytualnej. Długość trasy wynosi około 6 km, podczas której pielgrzymi i zwiedzający mogą oglądać płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia z życia Buddy.
Świątynia Borobudur cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i pielgrzymek, a buddyści w Indonezji obchodzą w tym miejscu najważniejsze święto swojej religii – Wesak. Warto to miejsce zobaczyć podczas pobytu ja Jawie. Świątynia jest przepiękna i imponująca, a wokół niej znajduje się piękny i zadbany park. Dzisiaj Borobudur oraz pobliski hinduistyczny zespół świątynny Prambanan należą do największych architektonicznych atrakcji Indonezji.