Gdańsk: co warto zobaczyć?

Gdańsk: co warto zobaczyć?

Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast nad Bałtykiem, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Gdańska starówka to okazałe bramy miejskie oraz reprezentacyjne budowle, które w ciekawy sposób przypominają nam o gdańskich kupcach – ludziach majętnych i wpływowych, których kamienice do dziś wzbudzają zachwyt. Jedną z ciekawszych pamiątek tego typu jest dom Uphagena, któremu turyści zwiedzający Gdańsk poświęcają sporo uwagi. Budowlą, która stała się jednym z symboli Gdańska, jest ratusz. Jego wieża zajmuje bardzo ważne miejsce w miejskiej panoramie, a jednocześnie świetnie sprawdza się w roli punktu widokowego. Ratusz ten zachwyca również pięknymi wnętrzami, do których turyści mogą zaglądać po wykupieniu biletu do urządzonego tu muzeum.

Na gdańskiej starówce znajduje się również jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce. To bazylika Mariacka – największa budowla sakralna w Europie wybudowana z cegły. Ta potężna świątynia z XIV wieku zachwyca nie tylko swą formą i rozmiarami, ale i imponującą kolekcją dzieł sztuki sakralnej, jakimi można się nacieszyć podczas zwiedzania jej wnętrza. Kościół ten przyciąga licznymi kaplicami i rzeźbami, wielkim zainteresowaniem cieszy się tu również ciekawy zegar oraz kopia obrazu “Sąd Ostateczny”. Miłośników sztuki sakralnej oczaruje też kościół św. Brygidy oraz oliwska katedra, przyciągająca wspaniałym wyposażeniem oraz ruchomymi organami.

Gdańsk zachwyca nie tylko perełkami dawnej architektury, ale i interesującymi wystawami. Jedną z tych ekspozycji, którym warto poświęcić więcej uwagi, jest Muzeum Bursztynu. W miejscu tym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat bałtyckiego złota, można też zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, które zostały z niego wykonane. Dla tych, którzy interesują się historią, nie lada gratką może się okazać wizyta na terenie Stoczni Gdańskiej, znanej dziś z ciekawej ekspozycji. Europejskie Centrum Solidarności zachwyca, a wizyta w tym miejscu pozwala każdemu z nas zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Polski i jej najświeższej historii. Inną placówką muzealną, której warto poświęcić swój czas podczas zwiedzania Gdańska, jest Muzeum II Wojny Światowej. Dla miłośników historii nie lada gratką będzie też wizyta na Westerplatte – miejscu, które w dziejach kampanii wrześniowej 1939 roku odegrało bardzo ważną rolę.

Cenne skarby dawnej architektury oraz ciekawe wystawy muzealne sprawiają, iż pobyt w Gdańsku może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że tanie noclegi w tym mieście można znaleźć o każdej porze roku, ciesząc się piękną okolicą oraz wspaniałymi zabytkami.

Dodaj komentarz