Podróżowanie z psem autem lub pociągiem – o czym należy pamiętać?

Podróżowanie z psem autem lub pociągiem – o czym należy pamiętać?

Czworonogi towarzyszą nam na co dzień i coraz częściej są również kompanami podczas wyjazdów urlopowych. Oczywiście wymaga to uwzględnienia dodatkowych kwestii w trakcie przygotowań, ale warto podjąć stosowne działania, by zarówno dla pupila, jak i dla jego właścicieli podróż nie okazała się udręką.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Najmniej problemów przysporzy przejazd własnym samochodem. Warto zawczasu oswoić psa z przestrzenią wewnątrz auta, pozwolić mu obwąchać fotele, wskoczyć do bagażnika, a następnie odbyć z pupilem krótszą wycieczkę. Jeśli psiak regularnie jest przewożony, wówczas proces przyzwyczajania go do jazdy można pominąć i skupić się od razu na przygotowaniu kąta dla czworonoga.

Duży pies komfortowo będzie czuć się w przestronnym bagażniku wyposażonym w matę antypoślizgową oraz kratkę uniemożliwiającą przedostanie się na siedzenia pasażerów. Powinno się też usunąć z bagażnika przedmioty mogące stanowić dla psa zagrożenie. Mniejsze zwierzęta natomiast można przewozić w transporterze, a inną opcją bez względu na wielkość psa są szelki mocowane jak pasy bezpieczeństwa.

Przed podróżą i w trakcie przejazdu – zalecenia dotyczące przewozu psa

Aby uniknąć niepożądanych problemów trawiennych podczas jazdy, nie należy karmić psa bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę. Lepiej posiłek podać pupilowi dwie lub więcej godzin przed rozpoczęciem podróży, a jeśli wyjazd odbywa się z samego rana, karmę należy podać dopiero po dotarciu do punktu docelowego. Zdrowy, dorosły pies nie ucierpi z tego powodu, a przynajmniej wyeliminowane zostanie niebezpieczeństwo wystąpienia mdłości.

Podróżując autem, warto cyklicznie robić przerwy, pozwalając psu opuścić pojazd i załatwić potrzeby fizjologiczne. Wskazany będzie krótki, kilkuminutowy spacer, aby zwierzak uwolnił się też od emocji, jakie niewątpliwie wywołuje u niego ta sytuacja i zmiana otoczenia. Przerwa to również odpowiedni moment, by napoić – oczywiście z umiarem – psiaka.

Podróż z psem pociągiem

Alternatywą dla transportu indywidualnego niezmiennie pozostaje kolej. Trzeba zapoznać się z regulaminem przewoźnika dotyczącym przewozu zwierząt i stosować do wymogów, by w trasie uniknąć stresujących sytuacji. Inne są wskazania dla właścicieli mniejszych zwierząt, a inne dla tych niemieszczących się w transporterach. W przypadku największego polskiego przewoźnika, jakim jest PKP Intercity, można przewozić małe zwierzęta w transporterze trzymanym na kolanach lub w miejscu przeznaczonym na bagaż, dbając jednak o to, by pupil nie mógł transportera samodzielnie opuścić ani wystawiać poza jego obręb kończyn.

Większe psiaki należy natomiast trzymać na smyczy i dodatkowo na czas przejazdu założyć kaganiec. A to nie wszystko. Konieczne jest posiadanie aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i stosowanie się do poleceń konduktora, jeśli z jakichś względów współpasażer w przedziale nie będzie tolerować obecności zwierzęcia i konieczna okaże się zmiana miejsca.

Opłata za przewóz psa

Podróż pociągiem z psem trzymanym na smyczy wiąże się również z zakupem dodatkowego biletu na przejazd. Cena za bilet na przejazd dla psa wynosi od marca 2023 roku 15,20 zł. Małego psa w transporterze można za to przewieźć bezpłatnie.

Podróż z psem nie ogranicza się jednak do samego przejazdu. Rezerwując nocleg, trzeba dowiedzieć się, czy dany obiekt jest przyjazny zwierzętom i pies o danych gabarytach będzie mógł razem z właścicielami ulokować się w pokoju lub domku.

Dodaj komentarz