Czym jest hialuronidaza i kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Czym jest hialuronidaza i kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Dzięki medycynie estetycznej możemy korygować nieestetyczność naszego ciała, która obniża naszą samoocenę. Niestety, nie każdy zabieg przebiega po naszej myśli. Czasem powstają niepożądane skutki uboczne, które na szczęście można zniwelować. W tym celu wykonuje się hialuronidazę.

Czym jest hialuronidaza i kiedy się ją wykonuje?

W medycynie hialuronidaza jest wykorzystywana w różnych celach. Może być stosowana jako enzym rozpuszczający kwas hialuronowy. Taki zabieg pozwala zniwelować powstałe przez wypełniacze nierówności, które nie wyglądają zbyt dobrze. Wprowadzenie substancji może pomóc w szybszym rozkładzie kwasu hialuronowego i tym samym umożliwić bardziej kontrolowane i odwracalne wypełnienie. Z tego powodu zabieg z jej użyciem stosuje się przede wszystkim przy:

  • korekcie efektów wypełniaczy skórnych;
  • nadmiarze wypełniacza;
  • asymetrii twarzy powstałej na skutek wypełniaczy skórnych;
  • niewłaściwego umiejscowienia wypełniacza;
  • powikłań po zabiegach (zwłaszcza uczuleń).

Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek zastosowanie hialuronidazy powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanego specjalistę medycznego i pod jego nadzorem, ponieważ niewłaściwe użycie enzymu może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Czy hialuronidaza jest bezpieczna?

Hialuronidaza jest ogólnie uważana za stosunkowo bezpieczny enzym, ale jak każde narzędzie medyczne, jego użycie wiąże się z potencjalnymi skutkami ubocznymi. W większości przypadków hialuronidaza jest dobrze tolerowana, jednak mogą wystąpić pewne reakcje niepożądane, zwłaszcza jeśli zostanie źle zastosowana lub w przypadku indywidualnej nietolerancji.

Trzeba przy tym pamiętać, że substancja nie jest bezpieczna dla konkretnej grupy osób. Są to m.in.:

  • osoby uczulone na hialuronidazę lub jad owadów błonkoskrzydłych;
  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią;
  • osoby chore na nowotwór;
  • osoby z ciężkimi chorobami autoimmunologicznymi.

W związku z powyższym przed wykonaniem zabiegu obowiązkowo powinna zostać wykonana konsultacja ze specjalistą. To właśnie wtedy doświadczony profesjonalista oceni Twój stan i zadecyduje o dalszych krokach. Konsultacja jest również ważna z innego powodu – dzięki niej możesz zapytać o wszelkie kwestie związane z zabiegiem.

Efekty po zabiegu będą widoczne w niedługim czasie. W między czasie mogą pojawić się tymczasowe zaczerwienienia, obrzęk lub uczucie dyskomfortu. W ciągu kilku dni powinny one jednak ustąpić. Jeżeli tak się nie stanie niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą, który wykonał zabieg.

Dodaj komentarz