Romantyczne miasto o nieodpartym uroku – czyli co warto zwiedzić w Pradze?

Romantyczne miasto o nieodpartym uroku – czyli co warto zwiedzić w Pradze?

Romantyczne miasto o nieodpartym uroku – czyli co warto zwiedzić w Pradze?

Praga to największe miasto w Czechach, a jednocześnie stolica tego sąsiadującego z Polską kraju. Zachwyca swoim klimatem, wspaniałą architekturą i licznymi znajdującymi się zabytkami. Które miejsca w tej urzekającej stolicy szczególnie warto wziąć pod uwagę podczas wizyty?

Praga – co zobaczyć?

Praga to miasto dość często i chętnie odwiedzane przez Polaków. Znajduje się stosunkowo niedaleko od polskich granic, a do tego oferuje wiele granic i zapierające dech w piersiach widoki. Poniżej prezentujemy listę jednych z najbardziej wartych zobaczenia miejsc w stolicy Czech.

Zamek Praski

Jest to majestatyczny kompleks zamkowy, pochodzący z IX wieku. Na tym terenie można znaleźć:

  • Bazylikę św. Grzegorza – czyli najstarszy zachowany budynek w Pradze, w którym oprócz płaskorzeźb i posągów z piaskowca znajduje się również grób św. Ludmiły, czyli pierwszej czeskiej męczennicy, której szczątki zostały umiejscowione w bazylice w 925 roku.
  • Stary Pałac Królewski – czyli siedziba królów i książąt czeskich od X do XVI wieku. Znajduje się tam między innymi Sala władysławowska w której do dziś odbywają się różne bardziej istotne i doniosłe uroczystości państwowe, a także wybory prezydenckie. W Starym Pałacu Królewskim zobaczyć można również salę tronową Sobiesława II Przemyślidy, imponującą architektonicznie i zdobienniczo.  
  • Gotycką Archikatedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha – W Archikatedrze imponujący jest nie tylko sam budynek ale też znajdujące się w nim dzieła sztuki w tym rzeźby, obrazy i freski. W skarbcu znajdują się też czeskie insygnia królewskie.

Miejski Dom Reprezentacyjny

To perła czeskiej secesji, w której podziwiać można przepiękne zdobienia, ornamenty, freski. Budynek ten został zaprojektowany przez najsłynniejszych czeskich artystów w tym przez Alfons Mucha. Jest to miejsce, które można podziwiać jednak nie tylko za pomocą wzroku ale też słuchu i smaku. Na terenie Miejskiego Domu Reprezentacyjnego odbywają się koncerty muzyki Dvořáka czy Mozarta, ponadto, można też odpocząć w winiarni lub przy czeskim ludowym jedzeniu.

A skoro już o jedzeniu mowa to mówi się, że będąc w Pradze koniecznie trzeba spróbować knedliki, czyli potrawę, która jest przygotowywana z ciasta z gotowanych ziemniaków lub bułki. Najczęściej są one podawane z mięsnym gulaszem, choć występują też w wersji bardziej na słodko, z owocami.

Wyszehrad

Jest to kolejny piękny kompleks pałacowy na którego terenie znajduje się:

  • Imponująca twierdza
  • Urzekające ogrody z rotundą św. Marcina
  • Cmentarz Zasłużonych – gdzie znajdują się szczątki najsłynniejszych i najbardziej “zasłużonych” czeskich artystów, w tym pisarzów czy architektów, między innymi Antoniego Dworzaka. Ponadto, w znajdującej się pod ziemią sali, można zobaczyć oryginalne rzeźby z najsłynniejszego w Czechach mostu, nazywającego się Mostem Karola.
  • Kościół św. Piotra i Pawła

 

 

Dodaj komentarz