4 najciekawsze rzeczy do zrobienia w Rzymie

4 najciekawsze rzeczy do zrobienia w Rzymie

Stolica Włoch już od tysiącleci przyciąga podróżnych z całego świata. Mimo, że w dzisiejszych czasach nie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, miasto wciąż przyciąga turystów jak magnes. Nic dziwnego, że Rzym ma wiele do zaoferowania miłośnikom kultury antycznej i sztuki nowoczesnej, koneserom dobrej kuchni i mody, imprezowiczom i romantykom, którzy wolą nieuczęszczane ścieżki i przytulne uliczki.

1. Odwiedź Koloseum

Każdego roku amfiteatr odwiedza około pięciu milionów ludzi. Mimo, że dwie trzecie Koloseum nie przetrwało, to i tak zapiera dech w piersiach. Aby zwiedzić arenę rzymskich walk gladiatorów, należy wykupić bilet dwudniowy. W ramach tego samego biletu można zwiedzić Forum Romanum i Wzgórze Palatyńskie.

Informacje o Koloseum znajdują się na stronie internetowej Archeologicznego Dziedzictwa Rzymu i jest ono otwarte codziennie od 8:30 do 19:00; ceny biletów 12 €. Więcej ciekawostek na temat Koloseum, biletów wstępu, dodatkowych informacji znajdzie na Koloseum bilety.

2. Oczyszczenie się z grzechów w Panteonie

Panteon, dawna “świątynia wszystkich bogów”, a obecnie kościół chrześcijański, jest lepiej zachowany niż jego rówieśnik, Koloseum. Gigantyczna kopuła Panteonu (największa niezmurowana kopuła na świecie!) nie ma ani jednego okna. Światło wpada przez pojedynczy otwór w szczycie kopuły, symbolizując jedność wszystkich bogów. Mówi się, że jeśli staniesz na placu tuż pod otworem, bogowie odpuszczą ci wszystkie grzechy. Do Panteonu nadal można wejść za darmo, bez żadnych opłat.

3. Napij się kawy na Piazza Navona

Jeśli masz tylko godzinę na zwiedzanie Rzymu, nie wahaj się i udaj się na Piazza Navona. Przez cały rok dzieje się tu coś ciekawego – uliczni muzycy dają koncerty, artyści rysują komiksy, żywe posągi i klauni zabawiają publiczność. Kiedy robi się gorąco, turyści i mieszkańcy ściągają do trzech fontann w Navonie, aby się ochłodzić.

Najlepiej bawić się przy stoliku w kawiarni na świeżym powietrzu. Podobnie jak w innych miejscach turystycznych, ceny są tu jednak wysokie i lepiej ograniczyć się do filiżanki kawy lub domowych lodów. Warto odwiedzić lokalne sklepy i antykwariaty z czystej ciekawości, ale nie kupujcie pamiątek – są bardzo drogie.

4. Wrzuć monetę do Fontanny di Trevi

Trevi to słynna fontanna, przy której Marcelo Mastroiani i Anita Ekberg pluskali się w filmie Felliniego La Dolce Vita. Turyści wierzą, że wrzucenie jednej monety do fontanny spowoduje powrót do Rzymu, dwóch – miłość, trzech – małżeństwo, a czterech – bogactwo. To ostatnie jest prawdą: każdego dnia fontanna di Trevi przyjmuje od turystów około 3 tysięcy euro. Fontanna jest zawsze pełna wczasowiczów, zwłaszcza młodych ludzi, i jeśli chcesz zrobić piękne zdjęcia, przyjdź nie później niż o 8 rano.

Dodaj komentarz