Co warto zobaczyć na Ukrainie Zachodniej?

Co warto zobaczyć na Ukrainie Zachodniej?

Ukraina Zachodnia stała się od niedawna bardzo popularnym miejscem wśród Polskich turystów. Nasza przygoda z podróżami na Ukrainę rozpoczęła się … ufff w 2007 roku! I gdyby nie fakt, że foldery ze zdjęciami opisuję oprócz nazwy kraju lub wyspy datą (a dokładniej rokiem) – nigdy bym w to nie uwierzyła! Aż trudno uwierzyć, że nasza pierwsza wspólna, zagraniczna podróż odbyła się.. 11 lat temu (sic!). Tamta Ukraina różni się od tej obecnej, ale klimat miejsc, które odwiedziliśmy nadal pozostaje niezmienny.

W artykule tym postaram się przybliżyć Wam co warto zobaczyć na Ukrainie Zachodniej. Potraktujcie ten tekst jako gotowy przykład trasy na przedłużony weekend – celowo wybrałam kolejność opisywanych miejsc aby oswoić Was z trasą jaką my kilkakrotnie pokonaliśmy. Mam nadzieję, że będzie to dla Was dobra inspiracja na odbycie fajnej podróży – częściowo podróży w czasie. Patrząc na rozwój Ukrainy, na ludzi którzy tam mieszkają, sposób w jaki żyją widzimy siebie sprzed kilku- kilkunastu lat.

Lwów

Naszą podróż rozpoczynamy od wizytówki Ukrainy Zachodniej i jej najbardziej znanego miasta – Lwowa. Samo miasto opiszę w oddzielnym artykule, tu wspomnę jedynie, że miasto jest określane “Paryżem wschodu”. Z określeniem tym jak najbardziej się zgadzamy. Niewątpliwie kto chociaż raz odwiedzi to miasto, będzie chciał tu wrócić. Klimat tego miejsca, piękne kamienice, ludzie tam mieszkający to wszystko sprawia, że chce się tam zostać długo. Lwów z powodów historycznych jest bardzo ważnym miastem dla Polaków. Był niegdyś głównym ośrodkiem południowo-wschodniej Rzeczpospolitej. W przededniu II Wojny Światowej Polacy stanowili 50% mieszkańców tego miasta, natomiast Ukraińcy zaledwie 16%. Do tej pory mieszka tu wiele rodzin, których przodkowie pochodzą z Polski.

Najważniejsze atrakcje we Lwowie
Rynek – serce miasta z 44- ma historycznie ważnymi kamiennicami. W środku Rynku umiejscowiony jest Ratusz z 65- metrową wieżą.
Katedra Łacińska z barokowym ołtarzem głównym.
Kościół Dominikanów – uważany za jedną z najwspanialszych budowli barokowych w tej części Europy.
Kościół Jezuitów i Kolegium Jezuickie,
Arsenał Królewski mieszczący archiwum.
Muzeum Oręża z obszerną kolekcją broni.
Śródmieście – z Placem i pomnikiem Mickiewicza, Muzeum Etnografii i Teatrem Wielkim i Muzeum Narodowym.
Wysoki Zamek – z którego roztacza się piękna panorama Lwowa.
Cmentarz Łyczakowski zajmujący teren około 42 hektarów. Można tam znaleźć groby wybitnych Polaków i Ukraińców oraz niezwykle ważny pomnik Orląt Lwowskich.

Muzeum Pisanki w Kołomyi

Kolejnym miejscem, do którego warto się udać po odwiedzeniu Lwowa jest miejscowość Kołomyja. Jedna z najsłynniejszych ukraińskich przyśpiewek głosi: “Kołomyja ne pomyja, Kołomyja mesto.” Według nas jest to szczera prawda! Kołomyja to urocze miasteczko, jedno z przyjemniejszych miejsc w Zachodniej Ukrainie. Śródmieście Kołomyi zostało gruntownie odnowione. Stanowi idealne miejsce do długich spacerów. Przy głównej ulicy wybudowano niezwykle ciekawy, trochę kiczowaty budynek, który był głównym celem naszej wizyty w tym mieście, a mianowicie Muzeum Pisanki. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że budynek ten wygląda właśnie jak gigantyczna pisanka! Jest to jedyny tego typu budynek na świecie. Na wystawie tego muzeum można znaleźć ponad 6 tysięcy pisanek, pochodzących głównie z Ukrainy, Białorusi czy Polski. Jest to bardzo ciekawe miejsce. Warto tam zajrzeć przed dalszym zwiedzaniem Ukrainy Zachodniej, które zdominują zamki i pałace.

Zamek w Chocimiu

Co warto zobaczyć w Chocimiu? Oczywiście zamek, zwany też fortecą! To jedno z najpiękniejszych miejsc na Ukrainie jakie widzieliśmy. Miasto, które niegdyś było świadkiem wielu militarnych starć i triumfów Rzeczpospolitej, obecnie jest niewielkim, podupadłym miasteczkiem. Nas zachwyciło jego położenie. Zamek umiejscowiony jest na wzniesieniu nad brzegiem rzeki Dniestr. Widok z Fortecy na Dniestr to jeden z najpiękniejszych widoków w całej Ukrainie. Na terenie Fortecy znajduje się Muzeum Historyczno- Rewolucyjne, pałac Komendanta a nieopodal Cerkiew garnizonowa św. Aleksandra Newskiego. Na zwiedzanie tego miejsca należy przeznaczyć około 1-2 godziny.

Zamek w Kamieńcu Podolskim

Z Zakarpacia przenosimy się na Podole, by podziwiać ogromny i majestatyczny Zamek znajdujący się w stolicy Podola – Kamieńcu Podolskim. Kamieniec, należący do obwodu chmielnickiego jest pięknie położony. Miasto otacza jar Smotrycza o skalnych ścianach sięgających kilkudziesięciu metrów w tak ciekawy sposób, że rzeka zatacza niemal pełny krąg wokół centrum.

Kamieniec Podolski

Największą, ale nie jedyną atrakcją miasta jest Twierdza i Stary Zamek stojący na skalistym cyplu. Początki zamku sięgają XIV w. Uwagę zwiedzających przyciągają liczne baszty. Turyści mogą przespacerować się kamiennymi korytarzami Starego Zamku i poczuć klimat rodem z powieści Henryka Sienkiewicza.

Zbaraż

Zbaraż to miasteczko położone około 30 km od Tarnopola. Najciekawszą atrakcją w miejscowości jest oczywiście kolejny zamek. Został wzniesiony przez rodzinę Zbarskich w latach 1620-1631. Rezydencja składa się z pałacu otoczonego czterema bastionami i fosą. Obecnie mieści się tu muzeum z ciekawą kolekcją malarstwa. W parku przed zamkiem znajduje się pomnik Mickiewicza. Innym ważnym zabytkiem w Zbarażu jest Kościół św. Antoniego (monastyr bernardynów).

Rodzinne miasto Wieszcza – Krzemieniec

Naszą wyprawę po Ukrainie Zachodniej przygotowaliśmy w ten sposób, by odwiedzić ważne dla Polski miejsca – kresy wschodnie. Kolejnym takim miejscem jest właśnie Krzemieniec – rodzinne miasto Juliusza Słowackiego. Miasteczko położone jest wśród urokliwych wzgórz nazywanych Górami Krzemienieckimi. Region ten nazywany był niegdyś Szwajcarią Wołyńską. Musimy przyznać, że nie bez kozery. Nas to miejsce zachwyciło i trochę wyciszyło po 2 poprzednich mocno turystycznych miejscach. Z całą pewnością warto odwiedzić Krzemieniec będąc na Ukrainie. Jednymi z najciekawszych budowli znajdujących się tam jest potężny barokowy kompleks złożony z kościoła i klasztoru Jezuitów. Obecnie funkcjonuje on jako cerkiew Przemienienia Pańskiego i pełni funkcję prowizorycznej świątyni prawosławnej. Z takimi miejscami spotkaliśmy się wielokrotnie podróżując po Ukrainie czy Litwie. Kościoły często były przekształcane w cerkwie, a wielokrotnie nawet w szkoły czy magazyny.

Atrakcje Krzemieńca

Największą atrakcją dla Polskich turystów jest w tej miejscowości jednak osoba Juliusza Słowackiego, po której to pamiątki można odnaleźć w kilku miejscach. Najczęściej odwiedzany miejscem jest dworek Januszewskich – dziadków Juliusza. Poeta mieszkał tam w latach 1814 – 1828. Kolejnym ważnym miejscem jest cmentarz Tunicki, na którym pochowana jest matka Słowackiego – Salomea Becu. W miejscowym muzeum z kolei utworzono dział poświęcony polskiemu poecie, a w kościele św. Stanisława znajdziecie jego pomnik wyrzeźbiony przez Wacława Szymanowskiego.

Dworek Januszewskich

Niezwykle ważnym miejscem w Krzemieńcu jest także Liceum Wołyńskie. Szkoła ta założona została przez Tadeusza Czackiego w 1805 r. Był to wówczas bardzo ważny ośrodek kultury polskiej na kresach wschodnich. Wykładało tu wielu znamienitych profesorów, do których należeli m.in. Lelewel, czy Euzebiusz Słowacki. Uczono tu aż 7 języków obcych, przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych, muzyki, szermierki czy jazdy konnej. Dla osób lubiących ruch i świeże powietrze jest jeszcze jedna atrakcja – Góra Bony. Jest to największe wzniesienie Wołynia (407 m n.p.m.). Dojść można tam ulicą Zamkową. Na krawędzi znajdują się malownicze ruiny zamku. Twierdza została wzniesiona przez litewskiego księcia Witolda na początku XV w. Od 1648 r. po walkach z Kozakami, pozostały tu już tylko ruiny. Z miejsca tego doskonale widać panoramę okolicy.

Ławra Poczajowska

Jadąc z Krzemieńca w stronę Lwowa warto zajechać do niewielkiej miejscowości o nazwie Poczajów. Jeśli czas Was bardzo nie goni, zatrzymajcie się na chwilę i zajrzyjcie do Ławry Zaśnięcia Matki Bożej. Jest to prawosławny klasztor, który stanowi najważniejszy ośrodek prawosławnego życia monastycznego na Wołyniu i porównywany jest do naszej Częstochowy. Jest to jeden z trzech klasztorów, który ma status ławry. Miejsce niezwykle ciekawe. Przywodzi na myśl stare, rosyjskie filmy. Zobaczycie tam mnichów z długimi brodami ubranych w tradycyjne szaty. W klasztorze znajduje się ikona Matki Bożej oraz kamień z odbitą stopą Matki Bożej. Kobiety aby wejść do ławry muszą mieć zakrytą głowę i spódnicę sięgającą za kolano. Atrybuty te można wypożyczyć lub kupić przed wejściem. Klasztor położony jest na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę okolicy.

Podhorce

Kolejnym miejscem po Poczajowie są Podhorce. Najważniejszą atrakcją tego miejsca jest zamek stanowiący żelazny punkt zwiedzania ziemi lwowskiej. Zamek ten “grał” w ekranizacji Potopu Jerzego Hoffmana rezydencję Janusza Radziwiłła w Kiejdanach. Według nas to jeden z najpiękniejszych zabytków zachodniej Ukrainy. Niestety zamek z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Po wojnie urządzono w nim szpital przeciwgruźliczy. Do zamku przynależy geometryczny ogród zwany Parkiem Francuskim. Niedaleko zamku, po drugiej stronie drogi stoi przepiękny – ale niestety równie zaniedbany kościół zamkowy św. Józefa i Podniesienia Krzyża.

Olesko

Tuż za Podhorcami znajduje się Olesko. Jest to ostatnie miejsce na mapie naszej wyprawy. Niewątpliwie jednak miejsce bardzo ważne dla Polskiej historii. To położonej na wzgórzu oleskiej twierdzy urodzili się dwaj polscy królowie – Jan III Sobieski oraz Michał Korybut Wiśniowiecki. Historia tego zamku jest bardzo ciekawa. Po II wojnie światowej budowla uległa zniszczeniu. Odbudowywano ją w latach 1961-1965. Obecnie znajduje się tam muzeum będące filią Lwowskiej Galerii Obrazów.

Dodaj komentarz