Atrakcje turystyczne w Karpaczu, które musisz zobaczyć – TOP 9

Atrakcje turystyczne w Karpaczu, które musisz zobaczyć – TOP 9

Karpacz to miejscowość, która położona jest na Dolnym Śląsku, u podnóża Śnieżki, przez co stanowi niezwykle oblegane przez turystów z Polski oraz zza granicy miejsce. Mimo że na co dzień zamieszkuje ją około 5.000 mieszkańców, znaleźć można tu szereg atrakcji turystycznych, na które warto zwrócić uwagę, będąc w miasteczku?

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku, obszar ten chroni walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Sudetów. Znajduje się na ternie Polski oraz Czech, do kraju nad Wisłą należy 5.500 hektara, z 55.000 całkowitej powierzchni. Znaleźć można tu szereg atrakcji krajobrazowych, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom gór. Na szczególną uwagę zasługują liczne wodospady, w tym najbardziej rozpoznawalne są Szklarki oraz Kamieńczyka. Kolejnym z ciekawych miejsc na terenie parku są Śnieżne Kotły będące formami polodowcowymi. Na uwagę turystów zasługuje także bogactwo flory i fauny, która występuje w parku.

Nie lada atrakcją dla wielu osób jest nocleg w tym imponującym otoczeniu. Rezydencja Na Skrócie znajduje się nieopodal Karkonoskiego Parku Narodowego, warto zdecydować się na wynajęcie pokoju w obiekcie, by móc podziwiać piękno karkonoskiej przyrody tuż po przebudzeniu lub przed pójściem spać.

Szlaki piesze na Śnieżkę

Śnieżka to kolejna z atrakcji Karkonoskiego Parku Narodowego – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, a także województwa dolnośląskiego. Jej wysokość to 1603 m n.p.m. Zbudowano na niej charakterystyczne obserwatorium meteorologiczne oraz kaplicę św. Wawrzyńca. W Karpaczu swój początek ma szereg szklaków turystycznych prowadzących na górę, o zróżnicowanej trudności oraz długości. Wiele z nich rozpoczyna się pod świątynią Wang:

  • Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka (szlak żółty) – uważany przez wielu za najłatwiejszy,
  • Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Dom Śląski – Śnieżka (szlak niebieski).

Na szczyt można dostać się także zieloną trasą, która swój początek ma przy Hotelu Majestic i wiedzie przez Kocioł Wielkiego Stawu na Śnieżkę.

Trasy na szczyt rozpoczynają się także z Karpacza Orlinka:

  • Karpacz, Orlinek – Dolna Stacja kolei linowej Zbyszek – Kopa – Śnieżka (najkrótszy szlak),
  • Karpacz, Orlinek – Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Dom Śląski – Śnieżka (czerwony szlak).

Ponadto z miasteczka (a konkretnie ul. Turystycznej) startuje kolejka na Kopę pod śnieżką, skąd należy dojść do schroniska Dom Śląski, a następnie Drogą Jubileuszową na szczyt Śnieżki. Warto zaznaczyć, że nie są to wszystkie możliwości, które pozwalają trustom na zdobycie najwyższego szczytu Dolnego Śląska.

Świątynia Wang

Świątynia Wang przez wiele osób uważana jest za osobliwy symbol miasteczka. Budowla została skonstruowana w norweskiej miejscowości Vang na przełomie XII i XIII wieku z sosnowych bali. Co ciekawe do jej wybudowania nie użyto gwoździ. Gdy stała się zbyt mała na potrzeby lokalnych mieszkańców, została sprzedana i w 1841 roku rozebraną świątynię przewieziono Szczecina, a stamtąd do Berlina. W związku z brakiem kościoła parafialnego w Karpaczu docelowa trafiła jednak do tej górskiej miejscowości. Niestety brakowało sporej liczby elementów, dlatego konieczne było wykonanie ich konstrukcji na podstawie rysunków. Dodano także niektóre elementy, takie jak krużganki oraz wieżę. Do użytku oddano ją w 1844 roku. W latach 1963-1965 przeprowadzono w niej prace konserwatorskie, a po dziś dzień stanowi ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu. Możliwe jest zwiedzanie kościoła od 9:00 do 17:00 lub 18:00 (skrócone godziny obowiązują od 1.11 do 14.04) oraz wzięcie udziału w nabożeństwie w niedziele i święta o godzinie 10:00 w tym czasie zwiedzanie jest niemożliwe.

Muzea w Karpaczu

Warto wiedzieć, że Karpacz to nie tylko miejscowość dla turystów spragnionych atrakcji przyrodniczych oraz historycznych. W miasteczku działa wiele muzeów, które do gustu przypadną nie tylko dorosłym, ale i dzieciom o różnych zainteresowaniach. Na szczególną uwagę zasługują m.in.:

  • Muzeum Klocków Lego,
  • Muzeum Zabawek,
  • Muzeum Gier Video,
  • Karkonoskie Tajemnice,
  • Muzeum Sportu i Turystyki,
  • Galeria Szkła.

Dodaj komentarz