Szobiszowice od lat 70-tych XIX wieku są częścią Gliwic – jednego z najciekawszych i najpiękniejszych miast na terenie Górnego Śląska. Choć turyści zaglądają tu rzadziej, nie brak tu ciekawych zabytków. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę? Jakimi zabytkami mogą nas tu oczarować Gliwice?
Szobiszowice, jak na dzielnicę mogącą się pochwalić historią sięgającą XIII stulecia przystało, mają się czym pochwalić. Najważniejszy zabytek znajdujący się na terenie tej dzielnicy kojarzony jest z okresem II wojny światowej. To słynna radiostacja gliwicka – drewniana wieża nadawcza, która osiąga wysokość 111 metrów. Jest to najwyższa na świecie konstrukcja wzniesiona z drewna, która może się pochwalić ciekawą historią. Wzniesiona w 1925 roku, miała być dodatkowym wsparciem dla niemieckiej rozgłośni z Wrocławia. A ponieważ i Wrocław, i Gliwice, do zakończenia II wojny światowej były miastami niemieckimi, radiostacja ta odegrała ważną rolę w dziejach II wojny światowej oraz w przygotowaniach do niej. W przypadku radiostacji w Gliwicach ważne były nie tylko audycje, ale i te wydarzenia, które miały “usprawiedliwić” atak Niemców na Polskę. Słynna prowokacja gliwicka, przeprowadzona wieczorem 31 sierpnia 1939 roku, zajmowała ważne miejsce w wojennych planach Hitlera. Do dziś jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta, o którym przypominać ma i radiostacja, i urządzone przy niej muzeum. Dzięki ciekawym opowieściom pracowników tej placówki wspomnienia z takiej wycieczki na długo w naszej pamięci. Ten ciekawy zabytek techniki przyciąga wielu miłośników historii do Gliwic. Warto jednak pamiętać, że Szobiszowice mogą się pochwalić i innymi zabytkami. Jakimi?
Dumą tej dzielnicy są dwa obiekty sakralne, istniejące obok siebie w ramach jednej parafii. To stary i nowy kościół św. Bartłomieja. Nowy kościół to ciekawa budowla neogotycka, w której można zobaczyć największe w Gliwicach organy. Stworzone przez Paula Berschdorfa z Nysy, są dla mieszkańców Szobiszowic zabytkiem bardzo ważnym. Obiektem, który dla miłośników historii i architektury obronnej stać się może głównym punktem w programie wycieczki po tej części Gliwic, jest jednak stary kościół św. Bartłomieja. To gotycka, jednonawowa budowla, może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza. Wprawdzie nawa oraz kościelna wieża są pamiątkami z XVII wieku, jednak prezbiterium i zakrystia pochodzą z XV stulecia. Kościół ten zachwyca swym historycznym charakterem oraz elementami typowymi dla obronnej architektury. Jest dzięki temu jednym z najciekawszych obiektów sakralnych, jakimi mogą się pochwalić Gliwice.