Sakralne zabytki Małopolski – Paczółtowice

Automatycznie zapisany szkic

Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Małopolska, nudzić się nie można. Wycieczki po tej części kraju mogą się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika sztuki sakralnej, gdyż wiekowe świątynie zajmują ważne miejsce w lokalnym krajobrazie. Dla tych, którzy cenią sobie drewnianą architekturę, nie lada gratką będzie wizyta w Paczółtowicach. Ta jurajska miejscowość ma się czym pochwalić, a w tutejszym kościele parafialnym czekają na zwiedzających wyjątkowe dzieła sztuki. Co warto tutaj zobaczyć?

Z kart historii – parafia w Paczółtowicach i jej dzieje
Paczółtowice mogą się pochwalić długą historią, sięgającą XIV stulecia. Wiadomo, że w okresie średniowiecza władał tą wsią ród Paczółtowskich. To właśnie dzięki członkom tej rodziny w początkach XVI wieku powstał we wsi drewniany kościół – cenny zabytek drewnianej architektury, będący jedną z najważniejszych atrakcji na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Co warto tutaj zobaczyć?

Obraz Matki Boskiej Paczółtowskiej
Kościół w Paczółtowicach to ważne sanktuarium, w którym wielką czcią otoczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. To dzieło sztuki znajduje się w ołtarzu głównym z XVII wieku. sam obraz powstał w XV stuleciu i jest nie lada gratką dla każdego miłośnika gotyckiego malarstwa. Obraz ten, będący częścią gotyckiego tryptyku, w 2001 roku został ukoronowany przez krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, co przyczyniło się do nasilenia kultu religijnego w tym miejscu.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym kościele?
Choć obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem to najcenniejszy element wyposażenia, w kościele w Paczółtowicach można ujrzeć wiele innych, równie ciekawych dzieł sztuki. Pochodzący z początków XVII wieku ołtarz główny z cudownym obrazem, XVI-wieczny obraz Chrystusa Frasobliwego oraz XVII-wieczny Chrystusa w Tłoczni Mistycznej – oto zabytki sztuki sakralnej, którym warto się tu uważniej przyjrzeć. W zabytkowej świątyni ważne miejsce zajmuje też obraz św. Klemensa – patrona kamieniarzy. Wykonana z brązu chrzcielnica, w której łączą się ze sobą cechy stylu gotyckiego i renesansowego, marmurowy lichtarz z połowy XVII wieku, manierystyczny ołtarz św. Mikołaja oraz barokowe organy z XVIII stulecia – oto kolejne dzieła sztuki, dzięki którym kościół w Paczółtowicach jest tak cennym i chętnie zwiedzanym przez turystów zabytkiem sakralnym.

Małopolska to kraina kusząca cennymi skarbami. Możemy je znaleźć zarówno w wielkich miastach, jak i w spokojnych miejscowościach, ukrytych wśród jurajskich dolinek. Paczółtowice są najlepszym dowodem na to, że i im w trakcie krajoznawczej wycieczki po Małopolsce warto poświęcić odrobinę uwagi.

Dodaj komentarz