Odkrywanie Kairu: z wizytą na Wyspie Roda

Odkrywanie Kairu: z wizytą na Wyspie Roda

Jako największe miasto w Afryce, Kair jest atrakcyjnym celem dla turystów. Podobnie jak cały Egipt jest on znany z bezcennych zabytków oraz ciekawej zabudowy. W tym mieście nie brak silnych kontrastów. Obok eleganckich dzielnic czekają osiedla biedy, a w pobliżu nowoczesnych biurowców ujrzeć można historyczne budowle. Dla tych, którzy w czasie wycieczki do Kairu zachcą poznać wyjątkowe oblicze tego miasta, kuszącym miejscem może się okazać Wyspa Roda. Jakie atrakcje czekają na jej terenie?
Otoczona wodami Nilu Wyspa Roda połączona jest ze Starym Kairem mostami, dzięki czemu wizyta na jej terenie nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto zajrzeć na tę wyspę, poszerzając w ten sposób program wycieczki po najstarszej części stolicy Egiptu. Czy warto wybrać się na tę wyspę?
Wyspa Roda to przede wszystkim piękny pałac Manjal oraz nilometr. Ten pierwszy zabytek to ciekawa budowla z początków XX wieku składa się z kilku budynków, a każdy z nich utrzymany jest w innym stylu. Można tu zatem ujrzeć wpływy architektury osmańskiej i perskiej, silnie zaakcentowano tu również wpływy stylu mauretańskiego. W ten sposób w jednym obiekcie zaprezentowano główne trendy panujące w islamskim budownictwie. Biorąc pod uwagę, że pałac budowano jako siedzibę muzealną, nie trudno zrozumieć chęć zaakcentowania różnorodności tej architektury. Pałac ten zachwyca nie tylko różnorodnością, ale i pięknym otoczeniem. Uwagę przyciąga wspaniała brama wjazdowa oraz reprezentacyjne ogrody – bardzo ważny element w islamskiej kulturze. Wspaniałym wystrojem i niezwykłymi dekoracjami mogą też oczarować pałacowe wnętrza. Piękny pokój syryjski, modele mauzoleum sułtana wykonane z macicy perłowej oraz oryginalna wieża zegarowa utrzymana w stylu andaluzyjskim i marokańskim – oto największe atrakcje, którymi zachwyca pałac Manjal. Tu również można zwiedzić ciekawe placówki muzealne. Jednym z nich jest Muzeum Łowiectwa, urządzone w tej części rezydencji, która reprezentuje styl turecki. Warto też zajrzeć na wystawę biżuterii oraz odwiedzić najpiękniejsze sale. Sala Lustrzana oraz Sala Tronowa to obowiązkowe punkty w programie wycieczki po tym obiekcie.
Na Wyspie Roda ujrzeć też można jeden z najbardziej oryginalnych zabytków, jakim może się pochwalić Kair. To nilometr, który pozwalał na kontrolowanie poziomu wody w rzece, przewidywanie wysokości plonów, a tym samym – ustalanie wysokości podatków. Choć obecny nilometr pochodzi z IX wieku, historia pomiaru poziomu Nilu w tym miejscu jest dłuższa. Już w VII stuleciu na wyspie tej istniało bowiem urządzenie, które odgrywało bardzo ważną rolę w kraju uzależnionym od Nilu.

Dodaj komentarz