Skarby Dolnego Śląska. Świdnica

Skarby Dolnego Śląska. Świdnica

Dolny Śląsk to niezwykły rejon, który już dawno stał się kuszącym celem niejednej wycieczki. Dumą regionu są piękne zamki, malownicze osady oraz miasta, w których z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Wspaniałe atrakcje turystyczne czekają m. in. na tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku zatrzymają się w Świdnicy. Co można tu zobaczyć?

Świdnica to piękne miasto, a tutejsza starówka jest jej największa dumą. Choć miasto kojarzone jest z kilkoma zaledwie atrakcjami, zabytkowych obiektów na terenie starówki jego około 400. Każdy z nich ma ogromną wartość, każdemu z nich warto poświęcić nieco uwagi. A co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Wielu turystów swe wycieczki po Świdnicy rozpoczyna od wizyty na rynku. To jeden z najpiękniejszych rynków, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. I rynek, i przylegające do niego uliczki mogą się pochwalić wspaniałą zabudową. Nie brak tu kamienic, które dawniej stanowiły własność najbogatszych mieszczan. Ich piękne fasady i stylowe elewacje zachwycają do dziś. Nie brak w ich gronie pięknych zabytków architektury, utrzymanych w stylu renesansowym oraz barokowym. Dumą świdnickiego rynku jest ratusz, w którego murach urządzono wyjątkowo ciekawą placówkę muzealną. To Muzeum Dawnego Kupiectwa, znane z unikalnej kolekcji dawnych opakować oraz wag. Rynek zachwycić może każdego, jednak nie tylko on zasługuje na uwagę. Świdnica może się pochwalić ciekawymi zabytkami sakralnymi, w gronie których znalazł się m. in. kościół św. Józefa. Zachwyca też gotycka katedra św. Stanisława i Wacława. W jej wnętrzu czeka wiele dzieł sztuki sakralnej, przy czym dominuje tu styl barokowy. Wielką atrakcją mogą się tu jednak okazać średniowieczne rzeźby. Nie są one być może zbyt liczne, za to ich wartość jest ogromna.

Świdnica może się też pochwalić cennym zabytkiem, który już dawno został wpisany na listę UNESCO. To ewangelicki Kościół Pokoju – jeden z nielicznych kościołów budowanych po wojnie trzydziestoletniej, zgodnie z zasadami ustalonymi w trakcie zawierania rozejmu. Drewno i glina, materiały wykorzystane przy budowie tych świątyń, nie zapewniały świątyniom trwałości. Nic więc dziwnego, że te kościoły pokoju, które przetrwały do naszych czasów, są zabytkami wyjątkowo cennymi.

W takich miastach jak Świdnica można się przekonać o jednym – Dolny Śląsk to kraina wyjątkowa, która może każdego z nas oczarować i pięknymi krajobrazami, i ogromną ilością zabytków. W czasie wycieczki po tej części Polski każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a czas spędzony na trenie Dolnego Śląska z pewnością nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz