Szkodra, czyli wakacje na Bałkanach

Szkodra, czyli wakacje na Bałkanach

W ostatnich latach Bałkany stały się częstym wyborem polskich turystów. Zmęczeni popularnymi i tłocznymi europejskimi stolicami oraz hiszpańskimi plażami, zaczęliśmy poszukiwać małych miasteczek z bogatą historią oraz dzikiej natury. Do popularyzacji Półwyspu Bałkańskiego przyczyniły się także relacje blogerów podróżniczych. Okazuje się bowiem, że wszystko to, czego szukaliśmy daleko, nawet na innych kontynentach, mamy w zasięgu ręki. Doskonałym tego przykładem jest Albania i jedno z jej przygranicznych miast: Szkodra.

Czym Albania urzeka turystów?

Albania słynie na całym świecie z historycznych budowli i miast, różnorodności przyrodniczej, kuchni oraz bogatej kultury. Na jej terenie znajduje się między innymi najstarsze europejskie Jezioro Ochrydzkie. Turyści, którzy planują odwiedzić Bałkany, powinni zapoznać się z tradycjami i gestami, praktykowanymi w tamtejszych krajach. Zaskoczyć może ich bowiem na przykład fakt, że w Albanii skinienie głowy, które w Polsce uznajemy za potwierdzenie naszych słów, oznacza ,,nie”.

Czym wyróżnia się Szkodra?

Być może zastanawiasz się, dlaczego opisywanym przez nas albańskim miastem jest właśnie przygraniczna Szkodra. Nie jest ona co prawda oficjalną stolicą Albanii, stanowi za to idealny punkt wycieczki dla kogoś, kto chciałby poznać jej obyczaje. Doświadczysz tam zarówno pięknej przyrody, jak i historycznych miejsc i budowli.

Planując wycieczkę do Szkodry, nie powinieneś pominąć ruin zamku Rozafa, Muzeum Fotografii, teatru, meczetu, katedry, starówki i Placu Demokracji. Z tubylcami porozumiesz się oczywiście w oficjalnym języku albańskim; większość mieszkańców opanowała także włoski w stopniu komunikatywnym. Pamiętaj jednak, że znajomość angielskiego może nie wystarczyć, dlatego warto zaopatrzyć się w rozmówki i internetowe translatory.

Aby dobrze przygotować się do wyprawy, warto odwiedzić portal nawakacje.eu. Obfituje on nie tylko w ciekawostki dotyczące Albanii, ale także w cenne wskazówki, dotyczące planowania podróży. Dowiesz się, co warto spakować do plecaka, jakie miejsca odwiedzić, a także jak zarezerwować nocleg, przejazd czy wykupić ubezpieczenie.

Plan zwiedzania Szkodry

Szkodra jest miastem, które warto odwiedzić choćby na jeden dzień. Odznacza się bowiem niepowtarzalnym klimatem. Pozwala poczuć atmosferę Albanii oraz poznać obyczaje jej mieszkańców. Jednak jeśli na swoją podróż możesz przeznaczyć więcej czasu, w mieście i jego okolicach z pewnością nie będziesz się nudzić. Możesz zwiedzić nie tylko centrum Szkodry, ale także pobliskie tereny. Wówczas czeka cię wędrówka wzdłuż rzek i linii brzegowej jezior, której towarzyszyć będzie widok na góry. Szkodra zachwyci tym samym każdego wielbiciela natury. Warto dodać, że granicę Albanii i Czarnogóry stanowi Jezioro Szkoderskie, połączone z rzeką Buną. Teren obfituje zatem w doliny, umożliwiające trekking.

Dodaj komentarz