Co warto zobaczyć w Toskanii?

Co warto zobaczyć w Toskanii?

Toskania to region leżący w środkowej części Włoch. Można podziwiać tu zarówno pasma górskie Apenin Północnych, jak i odpocząć nad brzegiem Morza Tyrreńskiego i Liguryjskiego. Jest to jedno z największych centrów turystycznych nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie. Okres wakacyjny trwa tutaj bardzo długo, ze względu na łagodny klimat. Toskanię można odwiedzać od kwietnia do października.

Florencja, stolica regionu, to miasto renesansu. Przede wszystkim można odwiedzać tu muzea i galerie sztuki, a także katedry. Do najciekawszych miejsc należą galeria Uffizi, pełna dzieł Michała Anioła, Tycjusza, Rafaela czy Botticellego, katedra Santa Maria del Fiore z największą ceglaną kopułą na świecie, plac Michała Anioła z pięknym widokiem na starówkę i most Ponte Vecchio na rzece Arno — najstarszy w mieście. Ważnymi punktami na mapie Florencji są Pałac Medyceuszy — siedziba dawnych władców miasta, patronów sztuki oraz Palazzo Vecchio, gdzie kiedyś znajdowała się siedziba rady miejskiej.

Piza to miasto słynne na całym świecie ze względu na Krzywą Wieżę, która jest częścią Pola Cudów (Campo dei Miracoli). Znajdują się tam katedra Santa Maria Assunta, baptysterium San Giovanni, nekropolia, a także sama Krzywa Wieża, czyli dzwonnica kompleksu. Wszystkie te zabytki pochodzą z okresu średniowiecza.

Co warto zobaczyć w Toskanii?

Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Sienie jest ceglany plac miejski pełen urokliwych i klimatycznych kamienic, zwany Piazza del Campo. Miejsce to słynie z organizowanego tu wyścigu konnego Palio. Najpopularniejszym z budynków na placu jest Palazzo Pubblico ze swoją charakterystyczną dzwonnicą o wysokości ponad stu metrów, z której można podziwiać panoramę miasta. Na uwagę zasługuje również monumentalna katedra Matki Bożej Wniebowziętej. Jest to włoska ikona architektury gotyckiej.

Toskańska wyspa Elba to jedno z najpiękniejszych miejsc regionu, pełne piaszczystych plaż, lasów, dobrego wina. Można tutaj zarówno odpocząć podziwiając piękne widoki, jaki i aktywnie spędzać czas. Bardzo popularne na Elbie są wycieczki rowerowe, wspinaczka czy sporty wodne, np. nurkowanie.

Miłośników natury z pewnością zainteresuje wygasły wulkan Amiata, porośnięty bukowymi i kasztanowymi lasami. Znajduje się on na południe od Sieny. Na szczycie góry jest punkt widokowy.

Toskania to region, który można nazwać kwintesencją włoskości. Zabytki kultury, sztuki i architektury z różnych okresów, piaszczyste wybrzeża, kurorty, winnice, bogata przyroda, regionalne jedzenie — to wszystko co roku przyciąga do środkowych Włoch setki tysięcy turystów. Rozbudowana infrastruktura hotelowa i kempingowa sprawiają, że Toskania może przyjął pół miliona zwiedzających jednocześnie. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny i wyjątkowy, a wszelkie atrakcje czynią z regionu główny cel wielu wakacyjnych podróży.

Więcej znajdziesz na: https://martynasoul.com/

Dodaj komentarz