Bydgoszcz to jedna w dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Dzieli tę funkcję z niedalekim Toruniem, z którym „rywalizuje” od setek lat. Zaczęło się od handlowej konkurencji pomiędzy polską Bydgoszczą, a krzyżackim Toruniem. Wiele tu historycznych miejsc, które warto zobaczyć. Co zwiedzić w Bydgoszczy? – ciekawe atrakcje turystyczne już na ciebie czekają!
Brda, Młynówka i Kanał Bydgoski są ważnymi elementami w pejzażu Bydgoszczy. Zagospodarowane nabrzeża tworzą niezwykły miejski park z wodą w roli głównej. Jest to idealne miejsce na wycieczkę rodzinną. Kiedyś kanały i rozlewiska broniły dostępu pod nieistniejące dziś mury i zamek bydgoski. Nad brzegami znajdował się ogromny port, przez który przepływały statki do Gdańska załadowane zbożem i solą. Siła spiętrzonych wód Brdy wprawiała w ruch koła młyńskie. Nad rzeką znajdowała się również mennica, w której bito królewskie monety.
W centrum miasta znajduje się Wyspa Młyńska. Otoczenie wyspy bywa nazywane bydgoską Wenecją, gdyż budynki dawnych młynów, spichrzów i magazynów wyrastają niejednokrotnie bezpośrednio z wody. Taki widok robi wrażenie na turystach. W sąsiedztwie potężnego zespołu Młynów Rothera znajduje się przystań wioślarska. Jest tu też nowa marina z hotelem wkomponowanym w starą architekturę. Można także wyruszyć w rejs wycieczkowym tramwajem wodnym. Atrakcja ta jest szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi, chociaż wszyscy chętnie z niej korzystają. Po przeciwnej stronie wznosi się kompleks opery bydgoskiej Opera Nova, do której warto udać się na spektakl. Czasem jednak musimy poczekać do wieczora na koncert czy operetkę. Co zwiedzić w Bydgoszczy czekając na przedstawienie? Ciekawe atrakcje turystyczne dopiero się zaczynają!
Co zwiedzić w Bydgoszczy? – ciekawe atrakcje turystyczne
Ruszamy więc dalej, by poznać kolejne piękne miejsca. Symbolem Bydgoszczy są trzy zabytkowe spichrze ryglowe z końca XVIII wieku i nowoczesne biurowce wznoszące się przy nabrzeżach Starego Portu. Pomiędzy nimi znajduje się eklektyczny pałacyk Loyda. Natomiast po przeciwnej stronie Brdy podziwiać możemy neogotycki gmach poczty. Są one tłem dla balansującej na linie rozpiętej ponad nurtem rzeki figury akrobaty Przechodzącego przez rzekę.
Obowiązkowym punktem na mapie jest również Stare Miasto. Wraz ze Starym Rynkiem i otaczającymi go uliczkami leży na prawym brzegu Brdy. Turystów olśniewa secesyjna i klasycystyczna zabudowa, wśród której wznosi się gotycka katedra świętych Marcina i Mikołaja z 1502 roku. Katedra jest wypełniona zabytkami sztuki sakralnej. Barokowy ołtarz główny ozdabia gotycki obraz Matki Boskiej z różą – warto zobaczyć to przepiękne dzieło. Stary Rynek otacza zabytkowa zabudowa. Wśród niej na uwagę zasługuje rozłożysta fasada dawnego kolegium jezuickiego, obecnie ratusz. Dawne reprezentacyjne budynki pruskiej administracji dzisiaj pełnią funkcje biblioteki. Przed nimi możemy podziwiać fontannę z rzeźbą Dzieci bawiących się z gęsią. Na Starym Rynku mamy również możliwość spotkania Pana Twardowskiego. Według legendy był on gościem burmistrza. Postać czarnoksiężnika ukazuje się w oknie facjatki kamienicy pod numerem 15 o godzinie 13:13 oraz 21:13.
Zastanawiasz się, co zwiedzić w Bydgoszczy, poza powyższymi miejscami?
Wybierz się na spacer wśród pięknych kamienic na Ulicy Długiej. Przecina ona całe historyczne centrum z zachodu na wschód. Ulica Długa to handlowe i gastronomiczne zaplecze miasta. Od 2005 roku, zazwyczaj w czerwcu ulica obchodzi swoje święto. Ponadto urządzane są tutaj takie imprezy handlowe, jak Jarmark Wielkanocny, Długi Jarmark czy Jarmark Świąteczny. Pieszy trakt został ponadto wzbogacony o Bydgoską Aleję Autografów. W mosiądzu uwieczniono tutaj podpisy znanych i zasłużonych dla Bydgoszczy osobistości świata kultury, sportu i polityki. Na ulicy jest także Muzeum Mydła i Historii Brudu. Jest to oryginalna placówka z manufakturą, sklepem i ekspozycją środków czystości.
Warto przejść się również ulicą Gdańską. Jest ona reprezentacyjną osią lewobrzeżnej części Śródmieścia, która zaczęła rozbudowywać się w XIX wieku. U jej wylotu na ulicę Mostową prowadzącą na Stare Miasto wznosi się gotycko-renesansowy kościół Klarysek pw. Wniebowzięcia NMP. Reszta zabudowy dzielnicy powstała głównie w okresie eklektyzmu i secesji.
W Bydgoszczy warto odwiedzić również Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Ma ono sześć oddziałów. Centrum znajduje się na Wyspie Młyńskiej, gdzie mieszczą się: Zbiory Archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza, Galeria Sztuki Nowoczesnej i Dom Leona Wyczółkowskiego. Najnowszym oddziałem jest Exploseum, znajdujące się w dawnej fabryce materiałów wybuchowych na południowo-wschodnich przedmieściach Bydgoszczy.
Zwiedzanie możesz zakończyć zasłużonym odpoczynkiem w Myślęcinku. To właśnie tam znajduje się Leśny Park Kultury i Wypoczynku, gdzie czekają na ciebie kolejne ciekawe atrakcje turystyczne. Znajdziesz tutaj m.in.: ZOO, Park Rozrywki idealny dla młodszych turystów, a także urządzisz sobie spacer z przewodnikiem po przepięknym Ogrodzie Botanicznym. W sezonie zimowym natomiast do aktywnego odpoczynku zachęca Stok Narciarski.
Nie musisz już zastanawiać się, co zwiedzić w Bydgoszczy. Ciekawe atrakcje turystyczne znajdują się tutaj praktycznie na każdym kroku. Nie zwlekaj! Pakuj walizkę i ruszaj na wycieczkę!