Jak się przygotować do wycieczki zagranicznej?

Jak się przygotować do wycieczki zagranicznej?

Wyjazd za granicę, zwłaszcza do krajów spoza Unii Europejskiej, często wymaga dodatkowych przygotowań. To pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek już na miejscu, dzięki czemu przyjemnie spędzimy swój urlop. O co należy zadbać w pierwszej kolejności?

 

Paszport i wiza

Do krajów leżących w strefie Schengen można wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego, pozostałe państwa wymagają paszportu, niezależnie od tego, czy wybieramy się tam własnym samochodem, czy lecimy samolotem. Paszport musi być oczywiście ważny, a dla dzieci wymagany jest osobny dokument. Warto pamiętać, że na nowy paszport czeka się nawet 30 dni, dlatego lepiej zadbać o jego wydanie odpowiednio wcześnie.

Jeśli dodatkowo potrzebna jest wiza, jak na przykład do USA, to należy sprawdzić, czy musi być ona wyrobiona przed wyjazdem w ambasadzie, czy też wystarczy ją wykupić na lotnisku po przybyciu na miejsce.

 

Jaka waluta?

Kraje nastawione na turystów często uznają płatności inną walutą niż ta obowiązująca w danym państwie, ale nie jest to regułą. Można to sprawdzić na przykład na https://okiemturysty.pl/kategoria-porad/madera/ albo na stronie ambasady. Obcą walutę bardziej opłaca się kupić jeszcze Polsce, w kantorze, bo przeliczniki walutowe za granicą najczęściej są droższe, a czasami nawet nie ma takiej możliwości by na miejscu wymienić pieniądze.

 

Czy potrzebne są szczepienia?

Ze względu na pandemię większość państw wymaga od turystów szczepienia na covid, a w przypadku wyjazdu do kraju egzotycznego może być konieczne wykonanie dodatkowych szczepionek, na przykład na dur brzuszny, wściekliznę i żółtą febrę. W niektórych państwach brak takich szczepień może oznaczać zakaz wjazdu.

 

Kultura i obyczaje

Wiele krajów arabskich jest przyzwyczajonych do obecności zachodnich turystów i w typowo turystycznych miejscowościach można pozwolić sobie na nieco swobodniejsze zachowanie, niemniej wciąż obowiązują tam inne zasady niż w kurortach europejskich. Wartościowe porady na ten temat można znaleźć między innymi na https://okiemturysty.pl/kategoria-porad/maroko/.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed wyjazdem warto się upewnić, jakie gniazdka elektryczne są w hotelach i prywatnych mieszkaniach, czy jest możliwość zakupu leków w miejscowej aptece oraz jaka jest sytuacja polityczna w danym kraju.

Dodaj komentarz