Wycieczka do Albanii – co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?

Wycieczka do Albanii – co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?

Albania to kraj, którego próżno szukać na szczycie listy wakacyjnych wyjazdów marzeń. Wciąż często bywa niedoceniana przez turystów, zwłaszcza mieszkańców pozostałych europejskich krajów. Kojarzona z biedą i brakiem odpowiedniej turystycznej infrastruktury w rzeczywistości ma bardzo wiele do zaoferowania. Z roku na rok coraz bardziej rozwija się pod kątem kurortów i miejsc przyjaznych turystom, wakacje w Albanii są więc naprawdę ciekawą propozycją. Kraj ten posiada piękne wybrzeże o długości ponad 350 kilometrów i dysponuje zabytkami, które z pewnością zechce zobaczyć każdy miłośnik historii i kultury. Od słonecznej Italii oddziela ją jedynie wąska cieśnina Otranto. O tym, dlaczego Albania jest niedoceniana, a w rzeczywistości powinna co roku witać rzesze turystów.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Albanii?

Albania od 2014 roku ma status kandydata do Unii Europejskiej. Nie jest jeszcze co prawda jej członkiem, jednak na podstawie umów międzynarodowych, aby wjechać na teren Albanii wystarczy dowód osobisty, nie będzie konieczny paszport. W pobliżu wszystkie kraje, z wyjątkiem Kosowa, rządzą się tym samym prawem.

Położenie geograficzne Albanii sprawia, że jest to kraj bardzo słoneczny, a większość dni w roku jest ciepła i przyjemna. Wczasy w Albanii to wypoczynek nie gorszy niż w pobliskiej Grecji czy we Włoszech, słońce na pewno będzie sprzyjać. Jednak poza wypoczynkiem można tutaj zwiedzać, ponieważ cała Albania bogata jest w zabytki i bardzo ciekawe miejsca.

Waluta, którą posługujemy się w Albanii to lek albański. Warto wspomnieć też o tym, że w stosunku do innych południowo-europejskich krajów Albania jest bardzo przystępna cenowo. Mimo to, nie przeżywa corocznego oblężenia przez turystów. Wyjeżdżając na urlop do Albanii możemy spodziewać się spokoju, braku tłumów i atmosfery prawdziwie sprzyjającej odpoczynkowi.

Do Albanii możemy dostać się zarówno samochodem, jak i samolotem. Podróż pierwszym z wymienionych środków lokomocji będzie jednak długa i zajmie z pewnością około kilkunastu godzin, musimy wziąć również pod uwagę możliwość kontroli granicznych. Podróż samolotem będzie bardziej kosztowna, ale znacznie krótsza.

Wycieczka do Albanii - co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?

Albania – co warto zobaczyć?

W Albanii znajdziemy to, co podczas wakacji najważniejsze: możliwość odpoczynku i dostęp do różnego rodzaju atrakcji, które wzbogacą nasze urlopowe doznania. Oto lista kilku miejsc, które w Albanii obowiązkowo trzeba odwiedzić:

Porto Palermo – zatoka, która przyciąga turystów prawdziwie przejrzystą wodą, która w dodatku jest ciepła. Na półwyspie znajduje się również zamek, który stanowi jedną z albańskich twierdz, które do dzisiaj świadczą o ogromnej potędze Imperium Osmańskiego. Wakacje w Albanii nie mogą obejść się bez odwiedzenia tego miejsca.

Kruja – miasto, w którym znajduje się charakterystyczna warownia – prawdziwy skarb narodowy Albańczyków. Góruje nad miastem i robi ogromne wrażenie. W środku znajduje się muzeum poświęconego Skanderbegowi – bohaterowi narodowemu Albanii.

Jezioro Szkoderskie – leży na pograniczu Albanii i Czarnogóry. Jest nie tylko największym jeziorem na Bałkanach, ale również domem dla wielu gatunków zwierząt w tym ptactwa wodnego, a także roślin. Jego powierzchnia jest zmienna i wynosi od 360 do 550 kilometrów kwadratowych.

Berat – to miasto w sercu Albanii, które leży u podnóża masywu górskiego Tomori. Znajdziemy w nim najlepiej zachowaną osmańską starówkę w całym kraju. Ponieważ leży na stoku wzgórza nazywa się je “miastem tysiąca okien”. Wyjazd do Albanii powinien obejmować i tę atrakcję.

Kanion Osum – przepływa przez niego rzeka o tej samej nazwie. Płynie na południu kraju, jej długość to około 160 km. Ściany wąwozów, przez które przepływa, osiągają momentami wysokość do 100 m. Turyści chętnie tu wypoczywają, zwłaszcza aktywnie, podczas spacerów, ale również – z powodu doskonałych warunków – raftingu (spływu rzeką).

Góry Północnoalbańskie – koniecznie powinni odwiedzić je ci, którzy kochają piesze wędrówki. Krajobrazy gór w Albanii przypominają te z Alp w Szwajcarii, czy Austrii. Są jednak niższe, najwyższy szczyt pnie się na wysokość 2694 m n.p.m. Urokliwe doliny i strumienie zachęcają do spacerów i zdobywania szczytów.

Albańska Riwiera, czyli wczasy w Albanii w pigułce – dziesiątki pięknych plaż, które dorównują tym w sąsiednich krajach. Odróżnia je jednak to, że wyglądają na zupełnie dziewicze, nie znajdziemy tu zgiełku i tłumów, a jedynie piękne widoki, cudownie przejrzystą wodę i dużo spokoju.

 

Dodaj komentarz