Wycieczki Majorka – co warto zwiedzić na tej pięknej wyspie?

Wycieczki Majorka – co warto zwiedzić na tej pięknej wyspie?

Majorka od lat króluje w wakacyjnych wyborach niemieckich emerytów, uwielbiają ją również brytyjskie nastolatki. Ta hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym oferuje jednak dużo więcej, niż odpoczynek w kurortach czy imprezy nadmorskich klubach – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeżeli chodzi ci po głowie urlop na Majorce, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Wakacje na Majorce – informacje praktyczne

Majorka jest największą wyspą w archipelagu Balearów, leżącym na Morzu Śródziemnym i należy do Hiszpanii. Ma około 3640 kilometrów kwadratowych powierzchni, a zamieszkuje ją prawie 900 tysięcy ludzi. Linia brzegowa Majorki to aż 500 kilometrów, usianych pięknymi plażami, uznawanymi za najładniejsze w całym archipelagu.

W związku z faktem, że należy do Hiszpanii, walutą obowiązującą na Majorce jest euro. Na wyspie możemy posługiwać się polskimi kartami płatniczymi, debetowymi i kredytowymi, jednak przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie wiążą się z tym opłaty.

Językiem urzędowym na Majorce jest hiszpański i chociaż znajomość języka angielskiego nie jest tam powalająca, bez problemu powinniśmy się dogadać.

Warto podkreślić, że jeżeli macie w planach wakacje na Majorce, nie musicie ograniczać się jedynie do terminów wakacyjnych – jest to bowiem wyspa praktycznie całoroczna, a temperatury panujące latem dochodzą nawet do 40 stopni, warto więc rozważyć podróż na Majorkę np. wczesną jesienią lub późną wiosną. Po samej wyspie najlepiej poruszać się samochodem, gdyż komunikacja publiczna nie oferuje zbyt gęstej siatki połączeń. Dodatkowo, wiele atrakcji turystycznych Majorki dostępna jest tylko z pomocą auta – jego wynajem nie jest zbyt kosztowny, a drogi są w dobrym stanie.

Wczasy na Majorce – z biurem podróży czy samodzielnie?

Wczasy na Majorce bez wątpienia kojarzą się głównie z wycieczkami organizowanymi przez biura podróży, które wysyłają swoich klientów do licznych hoteli zlokalizowanych i nad morzem, i bardziej w głębi lądu. W sezonie biura podróży organizują loty czarterowe na Majorkę nawet kilka razy w tygodniu z różnych miast w Polsce.

Trzeba jednak pamiętać, że generalnie wakacje na Majorce z biurem podróży to opcja droższa, niż takie zorganizowane samodzielnie – wyłączając oczywiście opcje last minute, które mają jednak tę wadę, że czasem trzeba spakować się nawet w mniej, niż 24 godziny, a najlepsze okazje zdarzają się jednak poza szczytem sezonu, np. w czerwcu lub wrześniu.

Jeżeli więc mamy zacięcie do wyszukiwania informacji w Internecie, umiemy i lubimy porównywać ceny lotów i noclegów oraz sprawdzać recenzje obiektów hotelowych, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy urlop na Majorce zorganizowali sami. Lot z Polski na Majorkę trwa około 3 godziny, a przeloty takie realizowane są nie tylko przez biura podróży w ramach czarterów, ale także przez tanie linie, takie jak Wizzair czy Ryanair.

Wycieczki - Majorka

Urlop na Majorce – co zobaczyć? Chopin na Majorce

Chociaż Majorka to w dużej mierze relaks i wypoczynek na plaży, nie oznacza to, że nie ma tam czego zwiedzać. Atrakcje turystyczne Majorki to przede wszystkim zachwycająca architekturą stolica, Palma de Mallorca – a w niej imponujący Pałac Almudaina, czyli letnia rezydencja królewska powstałą X wieku, gotycka Katedra La Seu oraz gotycka Basilica de Sant Frances.

Zwiedzanie Majorki powinno obejmować również przylądek Cap de Formentor, położony na północno-wschodnim krańcu wyspy, a prowadzi do niego wąska pełna zakrętów i serpentyn droga, znajdująca się tuż nad przepaścią i robiąca ogromne wrażenie.

Zatrzymać trzeba się również przy Mirador Es Colomer, niesamowitym punkcie widokowym na ponad 200 metrowej skale. “Polskim akcentem” na Majorce jest miejscowość Valldemossa, położona pośród gór Sierra de Tramuntana, około 20 kilometrów od stolicy. Znajduje się w niej klasztor kartuzów, Real Cartuja de Jesus de Nazaret, górujący nad innymi zabudowaniami. To właśnie w nim na przełomie 1838 i 1839 roku dwa miesiące spędził wraz z ukochaną George Sand jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Fryderyk Chopin. Dziś w klasztorze działa małe muzeum dokumentujące ten fakt – znajdują się w nim rękopisy i partytury muzyka, odbywają się też koncerty chopinowskie. Odwiedzenie Valldemossy i klasztoru Real Cartuja de Jesus de Nazaret to bez wątpienia obowiązkowy punkt, jeżeli wybieramy się na wakacje na Majorce.

Dodaj komentarz