Borobudur – historia największej buddyjskiej świątyni świata

Borobudur – historia największej buddyjskiej świątyni świata

Borobudur w dosłownym tłumaczeniu oznacza świątynie na wzgórzu. Świątynia ta znajduje się na Jawie niedaleko miasta Magelang, otoczona jest dżunglą i zachwyca swoją wyjątkową architekturą i wielkością. Świątynia została zbudowana na planie wielkiego kwadratu i jest uznana za największa tego typu budowlę na świecie. Jeśli planujesz wycieczkę do Indonezji a konkretnie na wyspę Jawe to jest to jeden z punktów, które koniecznie musisz zwiedzić podczas swojego pobytu tam.

Niezwykła historia Borobudur

Świątynia została wzniesiona na przełomie VIII i IX wieku i do dziś nie do końca wiadomo kto i po co ją zbudował. Jej dość tajemnicza przeszłość przyciąga tysiące turystów, którzy chcą poczuć magię tego miejsca. Borobudur została bowiem opuszczona praktycznie po wybudowaniu i zapomniana na setki lat. Z racji tego, że świątynia znajduje się w dżungli, to bardzo szybko została przez nią pochłonięta i ukryta tak, że na długo zapomniano o jej istnieniu.

Świątynie odkryto dopiero w 1814 roku i przyczynił się do tego brytyjski oficer. To właśnie Wielka Brytania odkryła potencjał, jaki ma ta budowla. Dodatkowo Holendrzy zaczęli ją badać i spekulować nad jej powstaniem. Dzięki temu Borobudur zyskał rozgłos na całym świecie, a zaciekawieni turyści coraz chętniej zaczęli przyjeżdżać w tamte okolice. Miejsce to skrywa wiele tajemnic, istnieje na jego temat mnóstwo teorii i legend, przez co jest gratką dla każdego podróżnika.

Zwiedzanie Borobudur

Jeśli chcesz zwiedzić świątynie to będziesz musiał przeznaczyć na to 25$. Może to się wydawać sporo jednak warto tyle wydać i zapoznać się z bliska z niezwykłą architekturą i historią tego miejsca. Dojechać do świątyni możesz na kilka sposobów. Zdecydowanie najdroższym pomysłem będzie wynajęcie taksówki lub skorzystanie z wycieczki organizowanej przez hotel. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, to możesz zorganizować podróż na własną rękę. Jeśli wybierasz publiczne środki transportu, to pamiętaj, aby nie dać się naciągnąć na wyższą cenę przejazdu niż ta, która proponowana jest tubylcom.

Na miejscu możesz znaleźć osoby, które oferują oprowadzenie po świątyni za niewielkie pieniądze. Warto jest wynająć takiego przewodnika, ponieważ podróż z nim, może być ciekawsza i łatwiejsza niż ta na własną rękę. Na zwiedzanie najlepiej jest się wybrać wczesnym rankiem jeszcze przed wschodem słońca. Możesz sobie zająć miejsce na jednym z punktów widokowych i podziwiać zapierający dech w piersiach wschód słońca i to jak natura budzi się do życia.

Dodaj komentarz