Coraz więcej Polaków wyjeżdżając na wakacje decyduje się na skorzystanie z usług biura podróży. Oszczędza to wysiłku i trudności związanych z załatwianiem wszelkich formalności i spraw organizacyjnych, a jeśli dobrze wybraliśmy, pozwala zmaksymalizować przyjemność z wycieczki. Korzystanie z tego typu ułatwienia niesie ze sobą jednak także pewne zagrożenia. Często można usłyszeć o biurach podróży, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i oszukują klientów. Jak sprawdzić biuro podróży i upewnić się, że nie zmarnujemy pieniędzy i co gorsza nie natrafimy na żadne kłopoty podczas wyjazdu?
Nie sprawdzaj po łebkach
Biur podróży jest wiele, a ich ilość ciągle rośnie, ciężko jest więc zdecydować się na jedno, które będzie nam najbardziej odpowiadać. Większość osób co prawda przed podjęciem decyzji sprawdza opinie na temat danego biura, robi to jednak wybiórczo i pobieżnie, pytając jedynie o rekomendację znajomych lub sprawdzając opinie w Internecie. Nie musi się to skończyć katastrofą, warto jednak podjąć dodatkowe środki ostrożności. Na przykład niewiele osób dokonuje weryfikacji pod kątem tego, czy dane biuro w ogóle działa legalnie, co można łatwo sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Wielu daje się skusić bardzo atrakcyjnym cenom, powinny one jednak u każdego zapalić lampkę ostrzegawczą. Każda firma musi na siebie zarabiać, nie może więc oferować usług w cenach, które przyniosą jej straty. Może to skończyć się bankructwem i rzeszą problemów dla osób, które wycieczki takiej firmy już wykupiły albo w danej chwili się na nich znajdują.
Na jakich informacjach się skupiać i gdzie ich szukać?
Jeśli dane biuro podróży działa na rynku już bardzo długo z pozytywnymi opiniami, można pomyśleć, że nie ma się czego obawiać i nie trzeba dokonywać żadnych dodatkowych weryfikacji. Jest to jednak błąd! W przemyśle tak zmiennym jak turystyka wiele może się wydarzyć w krótkim odstępie czasu, więc nawet firmy o ugruntowanej pozycji na rynku mogą nagle napotkać na problemy w prowadzeniu działalności. Dla klientów przede wszystkim powinny być więc istotne takie informacje jak to, czy biuro jest ubezpieczone w razie niewypłacalności, co gwarantuje, że na przykład nie pojawią się trudności z powrotem do Polski osób przebywających na wycieczkach za granicą. Dobrze jest także wiedzieć, czy dane biuro podróży nie jest ciężko zadłużone, przez co zagrożone jest bankructwem w dowolnym momencie. Takich informacji o stanie finansowym danego przedsiębiorstwa może dostarczyć chociażby Krajowy Rejestr Długów lub takie biura informacji gospodarczej jak BIG Info Monitor czy ERIF.
Wakacje powinny być czasem radości i wypoczynku, a z powodu wyboru nieodpowiedniego biura podróży mogą zakończyć się stresem i problemami. Warto więc poświęcić chwilę, aby to zminimalizować ryzyko i dowiedzieć się, jak sprawdzić biuro podróży.