Co warto zobaczyć będąc w górach świętokrzyskich?

Co warto zobaczyć będąc w górach świętokrzyskich?

Na jakie atrakcje można liczyć udając się w góry Świetkorzyskie? Co warto w nich zobaczyć? Pytania te wbrew pozorom często padają z ust osób, które zamierzają odwiedzić ten region Polski. Warto więc przyjrzeć się nieco bliże, na jakie atrakcje możemy liczyć w tej części Polski.

Klasztor świętego krzyża

Jedną z głównych atrakcji, od której zresztą pochodzi nazwa gór Świętokrzyskich, jest klasztor Świętego Krzyża znajdujący się na Łysej Górze, szczycie wznoszącym się 594 metry nad poziomem morza. Jeżeli zaś chodzi o sam klasztor, to pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą już z dwunastego wieku, co czyni go najstarszym w Polsce sanktuarium. Od tego czasu klasztor był nie tylko wielokrotnie świadkiem ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych, ale również poddawany był wielokrotnym przebudowom. Obecnie jego bryła jest doskonałym wręcz przykładem stylu barokowego, łączącego w sobie elementy gotyckie. Co równie ważne, do głównej bazyliki klasztornej przylega kaplica Mikołaja Oleśnickiego, a w niej relikwie krzyża chrystusowego. Między innymi z tych właśnie powodów sanktuarium to jest ważnym punktem na mapie turystycznej gór Świętokrzyskich. Warto również wspomnieć, że na szczyt wiedzie jedna z bardziej malowniczych tras w górach Świętkorzyszkich. Z tego powodu doskonale trasa ta doskonale nadaje się na spokojną wycieczkę górską. Między innymi dlatego  klasztor świętego Krzyża co roku przyciąga do siebie wielu turystów, zarówno z kraju, jak i również z zagranicy.

Świętokrzyski Park Narodowy

Kolejną niezwykłą atrakcją gór świętokrzyskich, jest znajdujący się na ich terenie Park Narodowy. Jest on doskonałym wręcz miejscem do obcowania z szeroko rozumianą przyrodą. Na jego terenie możemy zobaczyć między innymi:

-Rzadkie gatunki fauny oraz flory.

-Przepiękne widoki.

-Różnego rodzaju tablice o charakterze edukacyjno-informacyjnym.

Oraz wiele innych obiektów, ciekawych zarówno pod względem przyrodniczym, jak i turystycznym. Między innymi z tych właśnie powodów na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego biegnie aż siedem szlaków turystycznych wytyczonych przez PTTK. Ich łączna długość wynosi nieco ponad 23 kilometry. Co równie ważne, szlaki te cechują się rożnorodną trudnością. Oznacza to w praktyce, że bez trudu można znaleźć dla siebie odpowiadający nam pod względem trudności szlak.

Podsumowanie

Wymienione przez nas atrakcje, to jednie niewielka część tego, co czeka na was jeżeli zdecydujecie się na odwiedzenie tej części Polski. Co ciekawe wiele z nich nadaje się zarówno na krótkie, jak i wielodniowe wycieczki. Jeżeli wiec szukacie regionu Polski, gdzie możecie spędzić niezapomniane chwile, w różnorodnych oraz ciekawych miejscach, warto wówczas udać się w góry Świetkorzyskie.

Dodaj komentarz