Czym są antyoksydanty i jak działają na ludzki organizm? Walka z wolnymi rodnikami

Czym są antyoksydanty i jak działają na ludzki organizm? Walka z wolnymi rodnikami

Antyoksydanty są potrzebne naszemu organizmowi, ponieważ stanowią dla niego ochronę – m.in. wpływają korzystnie na układ krążenia, pomagają walczyć z chorobami oraz działają przeciwstarzeniowo na skórę. Skoro za hasłem tym kryją się same pozytywne skutki działania, czym one tak właściwie są i jakie produkty są ich źródłem? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze toczą walkę w naszym organizmie z wolnymi rodnikami (nazywane również oksydantami, utleniaczami). Wolne rodniki natomiast to związki posiadające jeden wolny elektron, przyczyniające się do starzenia się komórek i osłabiania organizmu człowieka. Aby przetrwać, muszą sparować się z innym “obiektem”. Atakują więc obecne nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, białko, a w ostateczności również DNA. Wyniszczają je, aby w następstwie zająć ich miejsce.

Liczba wolnych rodników i antyoksydantów w organizmie

Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem, liczba wolnych rodników i antyoksydantów zawarta w organizmie człowieka powinna się równoważyć. Jeśli jednak ilość wolnych rodników zacznie przeważać, mogą przyczynić się one do powstawania groźnych chorób, np. nadciśnienia, miażdżycy, udaru mózgu oraz nowotworów.

Powody, dla których w organizmie pojawia się nadmiar wolnych rodników

Źródłem wolnych rodników może być zanieczyszczone powietrze, nadmierne przebywanie na słońcu, zbyt duże spożywanie potraw wędzonych i grillowanych, a także stresujący tryb życia. Nie trzeba raczej wspominać, że najlepszym środowiskiem dla rozwoju wolnych rodników jest niezdrowa dieta oraz częste sięganie po używki (papierosy, alkohol).

Pozytywne działanie wolnych rodników

Jedynym pozytywnym działaniem wolnych rodników jest zwalczanie bakterii i wirusów, występujących np. przy pojawieniu się przeziębienia lub grypy. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Walka z wolnymi rodnikami. Źródła antyoksydantów

Źródłem antyoksydantów są przede wszystkim owoce, warzywa oraz superfoods (super żywność”). Należą do nich przede wszystkim produkty bogate m.in. w witaminę A, C, E, koenzym Q10, beta-karoten, kurkuminę oraz takie pierwiastki, jak cynk, selen, żelazo i mangan. Warto wzbogacić swoją codzienną dietę o acerolę, czarną porzeczkę, ryby, pomidory, aronię, słonecznik, morwę białą, pietruszkę, jagody, maliny, owoce morza, pestki dyni czy orzechy.

Ze względu na pozytywne działanie na organizm, antyoksydanty powinny zostać włączone do diety każdego człowieka. Są one bowiem w stanie pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia na długie lata.

Dodaj komentarz