EKUZ – czy karta jest mi potrzebna?

EKUZ – czy karta jest mi potrzebna?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego, gwarantuje otrzymanie darmowej opieki medycznej w nagłych przypadkach podczas przebywania w państwach Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Zakres usług, jakie oferuje jest jednak bardzo wąski i w niektórych przypadkach i tak będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami. Czy więc jest ona każdemu potrzebna?

Co daje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego pozwala na korzystanie z publicznej opieki medycznej na terenie wcześniej wymienionych krajów, jednak tylko w niecierpiących zwłoki przypadkach, abyśmy nie musieli wracać do Polski w celu otrzymania pomocy. Jeśli dany zabieg bądź usługa jest płatna dla mieszkańców kraju, który odwiedzamy, ale na terenie Polski opłaca ją Narodowy Fundusz Zdrowia, to nam również przyjdzie za nią zapłacić. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa także kosztów transportu do Polski, jeśli pojawi się taka potrzeba. Warto wspomnieć, że w wielu krajach ratownictwo medyczne czy transport karetką do szpitala nie jest bezpłatne, a w pobliżu punktów turystycznych nie ma punktów publicznej opieki medycznej. Zaletą karty jest to, że można ją wyrobić bez żadnych dodatkowych opłat.

Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego a polisa turystyczna

Wyjeżdżając za granicę, mamy do wyboru szeroki wachlarz ubezpieczeń turystycznych w różnych cenach i obejmujących różnorodny zakres usług. Możemy wybrać takie, które jest dla nas najwygodniejsze i odpowiada naszym potrzebom, a do tego satysfakcjonuje nas wysokość składki. Ceny ubezpieczeń turystycznych zależne są od szeregu czynników, począwszy od kraju, do którego chcemy się udać, po zakres usług, który oferuje. Może to być, poza ubezpieczeniem zdrowotnym, na przykład ubezpieczenie bagażu albo następstw nieszczęśliwych wypadków. Z kolei karta, którą Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala wyrobić, oferuje bezpłatnie taką samą funkcjonalność każdemu. Jej zaletą jest to, że ma znacznie dłuższą ważność niż tradycyjna polisa. Przyznawana jest w zależności od źródła, z jakiego otrzymujemy ubezpieczenie zdrowotne, maksymalnie na 5 lat. Karta dla osób pracujących ważna jest 3 lata.

EKUZ jest bez wątpienia czymś, co powinno się mieć przy wyjeździe za granicę. Nigdy nie możemy do końca przewidzieć, co nas spotka podczas podróży, a w razie czego możemy uniknąć dużych kosztów nagłej opieki medycznej. Warto jednak rozważyć, zwłaszcza w przypadku dłuższej podróży, zakup ubezpieczenia turystycznego, które zaoferuje nam dodatkową ochronę.

Dodaj komentarz