Na terenie Dolnego Śląska nie brak miejsc, w których czas się zatrzymał. Z pięknymi zabytkami spotkać możemy się m. in. podczas wycieczki do Kamieńca Ząbkowickiego – miejscowości znanej z ciekawych zabytków sakralnych oraz pałacu, uznawanego za jedno z najwspanialszych dzieł XIX-wiecznej architektury.
Kamieniec Ząbkowicki to jedna z tych miejscowości, które mogą się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza. O grodzie tutejszym wspominają już dokumenty z XI wieku. Gród ten w 1200 roku stał się własnością panów z Pogorzeli, których zasługą jest założenie w tym miejscu opactwa augustianów. Augustianie dość szybko, bo już w 1249 roku, ustąpili miejsca cystersom, których opactwo w znacznym stopniu wpłynęło na rozwój i Kamieńca Ząbkowickiego, i jego najbliższej okolicy. Cystersi utrzymali się tu do 1810 roku, czyli do sekularyzacji wszystkich zakonów na terenie państwa pruskiego. Cystersi dokonali wielu zmian w wyglądzie opactwa. Najpierw, w połowie XIV wieku, przebudowali klasztor i kościół tak, by budowle te mogły spełniać rolę obronną, natomiast w wieku XVII nadali im piękną, barokową formę. W 1810 roku cystersi opuszczają swe dobra, które już w 1812 roku stają się własnością pruskiej księżniczki, Fryderyki Zofii Wilhelminy, którą lepiej znamy jako Wilhelminę Pruską – matkę Marianny Orańskiej. Marianna otrzymała od matki te ziemie w 1830 roku jako posag, tutaj też w 1835 roku przystąpiła do budowy najwspanialszej ze wszystkich swych rezydencji. Projektantem neogotyckiego pałacu został Karl Schinkel – jeden z najwybitniejszych niemieckich architektów, kojarzony głównie z klasycyzmem i stylem arkadowym. Jego dzieło do dziś jest jedną z najwspanialszych pamiątek po Mariannie Orańskiej oraz zabytkiem, którego w trakcie wycieczki po tej części Dolnego Śląska pominąć nie można.
W 1945 roku Kamieniec Ząbkowicki został przyłączony do państwa polskiego. Okres powojenny to trudny czas w dziejach tej wsi. Z jednej strony trwają wysiedlenia dotychczasowych mieszkańców Kamieńca na teren Niemiec, z drugiej – wielu zniszczeń dokonują tu czerwonoarmiści. Na ich działalności cierpi m. in. pałac Marianny Orańskiej, który zostaje obrabowany i spalony. Niszczeją też zabudowania klasztorne, które dopiero w latach 90-tych zostają wyremontowane i odpowiednio zagospodarowane (m. in. dawna prałatura jest obecnie filią Archiwum Państwowego we Wrocławiu). Dzięki wieloletnim pracom takie zabytki, jak opactwo cystersów oraz zespół pałacowy, znów są wspaniałymi ozdobami Kamieńca Ząbkowickiego oraz atrakcjami turystycznymi, które są ważnymi punktami w programie niemal każdej wycieczki po terenie Dolnego Śląska.