Pojezierze Mazurskie i jego skarby

Pojezierze Mazurskie i jego skarby

Pojezierze Mazurskie to raj dla tych, którym marzy się beztroski wypoczynek nad wodą, jak i dla tych, którzy preferują długie wycieczki po pięknych lasach. Ta kraina może oczarować każdego, a malowniczych zakątków i przyrodniczych skarbów jest tu wiele. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w tej części Polski?

Pojezierze Mazurskie to ciekawy makroregion, składający się z siedmiu mniejszych pojezierzy. W jego skład wchodzi m. in. malownicze Pojezierze Olsztyńskie oraz chętnie odwiedzane Pojezierze Mrągowskie. Wielkim powodzeniem cieszy się też Równina Mazurska oraz Pojezierze Ełckie, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Największą popularnością cieszy się tu jednak Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, będąca idealnym miejscem na wczasy dla wszystkich amatorów sportów wodnych.

Pojezierze Mazurskie zachwyca pięknym krajobrazem, który jest pamiątką związaną z działalnością lodowców. Dobrze widoczne są tu wały wzgórz morenowych oraz polodowcowe jeziora, wśród których wyróżnia się jezioro Śniardwy oraz Mamry. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też takie jeziora, jak jezioro Nidzkie, Niegocin czy Tałty. Większość jezior może się pochwalić piękną linią brzegową oraz dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Efekt? Spora liczba kurortów oraz letnisk, dzięki którym Mazury stały się dla wielu osób idealnym miejscem na wczasy. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł spędzać czas nad wodą lub wędrować po okolicznych lasach. Zachwycają lasy Taborskie, pięknie prezentują się też tereny Puszczy Piskiej, chętnie odwiedzanej przez tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie natury. Wielkie wrażenie na wszystkich miłośnikach przyrody mogą też zrobić lasy łęgowe, które rosną w źródlisku Łyny oraz tak piękny skrawek ziemi, jakim jest rezerwat leśno-bagienny “Kudypy”, znany jako bardzo ważna ostoja bobrów. Przyrodniczym skarbem jest też rezerwat “Jezioro Orłowo Małe”, na terenie którego ma swą ostoję żółw błotny.

A co z miłośnikami historii i cennych zabytków? I dla nich Pojezierze Mazurskie może się okazać ciekawym celem wycieczki. Cennymi zabytkami może się pochwalić Lidzbark Warmiński, znany z pięknego kościoła oraz gotyckiego zamku, zachwyt wzbudza też Dobre Miasto, kuszące gotycką kolegiatą z XIV wieku. Spacer po Olsztynie to raj dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury, a tutejsza starówka każdego z nas oczaruje swym klimatem. Giżycko, Gierłoża oraz Mrągowo to kolejne miejscowości, w których z pewnością warto się zatrzymać w trakcie wycieczki po terenie Pojezierza Mazurskiego. Wszystkie te atrakcje sprawiają, iż wypoczynek w tej części kraju każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz