Zawoja, popularnie nazywana najdłuższą polską wsią, jest urokliwą górską miejscowością położoną w Beskidzie Żywieckim. W sezonie zimowym jest jednym z beskidzkich ośrodków narciarskich, latem zamienia się w doskonały punkt widokowy wypraw trekkingowych. Jakie szlaki turystyczne ma do zaoferowania Zawoja i jaki jest ich stopień trudności?
Przede wszystkim Babia Góra!
Babia Góra (Diablak) to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego mierzący 1725 m.n.p.m. Jest to jedyna beskidzka góra w Polsce, na której wyróżnić można piętro hal. W pogodne dni roztacza się z niej cudowny widok na ponad dwadzieścia górskich pasm. Zawoja znajduje się bezpośrednio pod Babią Górą, jest siedzibą tamtejszego parku narodowego i zarazem główną wypadową na szczyt. Najczęściej wybieraną trasą jest czerwony szlak turystyczny z przełęczy Krowiarki, znajdującej się na wysokości ok. 1000 m.n.p.m. Wiedzie on przez główny grzbiet Babiej Góry, przez jej wierzchołek i dalej do przełęczy Brona oraz do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Stamtąd można dojść z powrotem na przełęcz Krowiarki szlakiem niebieskim – ta około 14-kilometrowa pętla cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Do schroniska na Markowych Szczawinach dojść można również szlakiem zielonym z Zawoi-Markowej czy też szlakiem czarnym z Zawoi-Podryzowanego. Są to trasy trudniejsze, ponieważ startujące z mniej okazałej wysokości – należy pokonać wtedy wyższe przewyższenia.
Zawoja – moc możliwości!
Babia Góra to najpopularniejsza, ale nie jedyna opcja na piękną beskidzką trasę ze startem w Zawoi. Żółty szlak turystyczny wychodzący z centrum wsi prowadzi na Mosorny Groń (1038 m.n.p.m.), na który wjechać można również kolejką krzesełkową. Dalej, trasą czerwoną można ruszyć w urokliwe Pasmo Policy ze szczytami Cylu Hali Śmietanowej (1298 m.n.p.m.) i samej Policy (1369 m.n.p.m.). Szlak doprowadzi do cudownej Hali Krupowej, pełnej borowin, przycupnąć można tam w schronisku PTTK, a wrócić zielonym szlakiem, który trawersuje Pasmo Policy od strony północnej. Zawoja oferuje też mnogość szlaków w Pasmo Przedbabiogórskie przez niektórych zaliczane do Beskidu Żywieckiego, a przez innych do Beskidu Makowskiego. Z Zawoi-Czatożej szlakiem żółtym, czarnym, a wreszcie czerwonym osiągnąć można Mędralową (1157 m.n.p.m.), najwyższy szczyt tej grupy. Blisko stamtąd na widokowy Kolisty Groń (1114 m.n.p.m.). Z zawojskiej dzielnicy Wełcza wiedzie natomiast znakowany na niebiesko szlak turystyczny na Jałowiec (1111 m.n.p.m.), z którego roztacza się ciekawa panorama na kilka najbliższych pasm.