Czy latanie samolotem jest bezpieczne?

Czy latanie samolotem jest bezpieczne?

Transport lotniczy zdecydowanie ułatwia podróżowanie. Dzięki samolotom, nawet wielkie odległości stają się możliwe do pokonania w ciągu godzin. Z drugiej strony jednak wielu osobom takie podróżowanie w dalszym ciągu wydaje się ryzykowne. Czy latanie samolotem jest bezpieczne?

Co sprawia, że boimy się latać?

Wiele osób odczuwa lęk przed lataniem uważając, że ta forma transportu jest czymś zupełnie nienaturalnym. Wszyscy czytali kiedyś mit o Ikarze albo oglądali program o słynnych katastrofach lotniczych. Z drugiej strony jednak działanie samolotów jest zgodne z prawami fizyki, a statystyki pokazują, że w wypadkach lotniczych ginie zdecydowanie mniej pasażerów, niż w przypadku innych środków transportu. Samoloty są więc bezpieczne, jednak bezpieczeństwo można zwiększyć pamiętając o:

  • podróżowaniu samolotami renomowanych linii lotniczych, potrafiących wykazać wysoką bezawaryjność obsługi;
  • nie wybierając się w obszary niestabilne politycznie, zagrożone wojną lub katastrofami naturalnymi;
  • planując podróż stosownie do swojego stanu zdrowia.

Statystyki wykazują, że najbezpieczniejsze są podróże dużymi, nowoczesnymi samolotami pasażerskimi. Niewielkie samoloty turystyczne, zabierające na pokład kilka osób, są bardziej awaryjne. Nie są to jednak maszyny wykorzystywane do dalekich lotów, a raczej do wycieczek wokół miast lub przelotów widokowych. Jednak nawet w przypadku tych niewielkich maszyn, ryzyko wypadku jest zdecydowanie niższe niż przy podróży samochodem. Warto wziąć to pod uwagę, kiedy następnym razem poczujemy nieuzasadniony lęk przez wejściem na pokład samolotu.

Kiedy latanie nie jest bezpieczne?

Podróże samolotem bywają zagrożeniem dla pasażerów obciążonych niektórymi problemami zdrowotnymi. Wiadomo, że długie loty wymuszają często pozostawanie w jednej pozycji przez wiele godzin, co utrudnia swobodny przepływ krwi w kończynach i sprzyja powstawaniu zakrzepów. Z tego względu osoby zagrożone zakrzepicą nie powinny planować lotów trwających więcej niż kilka godzin. Dobrym rozwiązaniem jest również wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem, który może zapisać doraźną dawkę leków przeciwzakrzepowych.

Loty mogą być również szkodliwe dla osób w podeszłym wieku oraz pacjentów cierpiących z powodu chorób serca, także tych z wszczepionymi rozrusznikami. Nie znaczy to jednak, że osoby te są całkowicie wykluczone z możliwości podroży lotniczych. Niezbędne jest jednak ustalenie bezpiecznego trybu podroży z lekarzem, co często może być poprzedzone koniecznością wykonania szczegółowych badań lub rozpoczęciem przyjmowanie zapisanych leków.

Odpowiednio przygotowana podróż lotnicza będzie nie mniej bezpieczna niż wyprawa z użyciem innego środka transportu. Z całą pewnością zajmie dużo mniej czasu i umożliwi dotarcie nawet do bardzo odległych zakątków świata.

Dodaj komentarz