Przeznaczone do manewrów wojskowych, transportu komercyjnego, a nawet misji kosmicznych, te ogromne cudeńka inżynierii przekraczają granice technologii.
Gdyby jeden z tych samolotów został umieszczony na środku boiska piłkarskiego, prawie zajołby je całe. Taka jest szokująca skala wymiarów największych obecnie samolotów na świecie, mimo że obiecujące większe modele znajdują się w fazie testów. Jest to dziedzina inżynierii, w której kraje takie jak Stany Zjednoczone i Rosja mają najwięcej do powiedzenia, ponieważ są głównymi deweloperami.
Największy samolot świata – Antonow An-225
Złoty medal przypadł Antonowowi An-225, choć jest mało prawdopodobne, by ponownie wzbił się w przestworza. W zeszłym roku, podczas ataku armii rosyjskiej na ukraińskie lotnisko Gostomel, samolot doznał nieodwracalnych uszkodzeń. Został on zaprojektowany przez firmę lotniczą Antonow w radzieckiej Ukrainie do zadań taktycznych. Rozmiar tego metalowego samolotu to 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł 88,4 metra i wysokość 18,1 metra. Zajmowałby prawie całą przestrzeń boiska piłkarskiego.
Jaki jest drugi największy samolot świata?
Drugim co do wielkości samolotem na świecie jest Aero Spacelines Super Guppy, który specjalizuje się w transporcie rakiet, statków kosmicznych i innego sprzętu przeznaczonego do podróży w kosmos. Został wyprodukowany przez amerykańską firmę Aero Spacelines i odbył swój pierwszy lot w 1965 roku. NASA jest obecnie jedynym posiadaczem tego modelu.
Poznaj dalszą listę największych samolotów – numery od 3 do 10
Kolejnym samolotem wagi ciężkiej jest Lockheed C-5 Galaxy, używany do transportu wojskowego. Jego długość wynosi 75,31 metra, a rozpiętość skrzydeł 67,89 metra. Jest w stanie pomieścić do trzech helikopterów Black Hawks. Boeing 747 Dreamlifter również znalazł się w rankingu największych samolotów. Jego rozpiętość 71,68 metra czyni go odpowiednim samolotem do transportu komponentów dla innych samolotów Boeinga.
Inny model największego ze wszystkich, Antonow An-124 Rusłan jest stałym elementem rosyjskich i ukraińskich sił zbrojnych. Jego długość wynosi 69 metrów, a rozpiętość skrzydeł 73,3 metra. Jednym z jego konkurentów jest legendarny Boeing B-52 Stratofortress, który służy od 1952 roku jako bombowiec strategiczny dla sił zbrojnych USA. Następny na liście byłby inny radziecki samolot, Iljuszyn Ił-76, który po rozpadzie Związku Radzieckiego stał się częścią lotnictwa komercyjnego.
Mniejszym bratem Aero Spacelines Super Guppy jest Airbus BelugaXL, kolejny z największych samolotów świata, o długości 63,1 metra i rozpiętości skrzydeł 60,3 metra. Na dziewiątym miejscu znajduje się prawdopodobnie najbardziej znany i popularny w lotnictwie komercyjnym Boeing 747, który jednak jest w procesie stopniowego wycofywania się na rzecz innych modeli. Listę zamyka kolejny członek rodziny, Boeing C-17 Globemaster III o długości 53 metrów i rozpiętości skrzydeł 51,8 metra.