Zamość został założony i zbudowany od podstaw przez Jana Zamoyskiego. Był to kanclerz, wielki hetman koronny i najpotężniejszy magnat Polski połowy XVI wieku. Na atrakcyjność miasta wpływa wiele miejsc. Zamojskie Stare Miasto znajduje się nawet na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to wystarczający powód, dla którego warto udać się w te strony.
Co zwiedzić w Zamościu?
Poznaj najpiękniejsze atrakcje miasta!
Skoro już wspomniano o Starym Mieście, warto od niego zacząć naszą podróż. Rynek Wielki to rozległy plac Starego Miasta o wymiarach 100×100 metrów. Otaczają go piękne kamienice z arkadowymi podcieniami. Rynek Wielki jest jednym z najpiękniejszych historycznych placów w Polsce. Do najbardziej reprezentatywnych budowli należy ratusz ze strzelistą 52-metrową wieżą i szerokimi, wachlarzowymi schodami. W północnej pierzei rynku znajdują się natomiast kolorowe, bogato zdobione kamienice ormiańskie. Przypominają one dawne czasy miasta i nadają mu niesamowitego klimatu. Jednym z placów na Starym Mieście jest również Rynek Wodny. W jego zachodniej części na płytach granitowych znajduje się fontanna z podziemna maszynownią. Jest ona wykonana w taki sposób, że strumienie wody pojawiają się na płycie rynku, a jednocześnie są podkreślane światłem z reflektorów zsynchronizowanych z pracą dysz. Fontanny cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. Spacer między tryskającymi strumieniami wody jest idealnym sposobem na ochłodę w upalne dni. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Zamościu, Stare Miasto jest obowiązkową pozycją!
Kolejną, wartą obejrzenia atrakcją jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Wskazuje ona wiele analogii do planu miasta i jest jego 15-krotnym pomniejszeniem. Z przykościelnej XVIII-wiecznej dzwonnicy o wysokości prawie 40 metrów można podziwiać panoramę miasta. Niedaleko wznosi się czworobok budynków dawnej Akademii Zamojskiej powołanej do życia w 1594 roku. Była to pierwsza prywatna uczelnia w mieście, w całości ufundowana przez Jana Zamoyskiego. Akademia Zamojska była jedną z najpopularniejszych placówek naukowych XVI i XVII wieku, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Na początku działalności placówki można było uczyć się tu na jednym z trzech wydziałów: filozoficznym, medycznym lub prawniczym. Po wielu zmianach obecnie od 1916 roku mieści się tu I Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Zamościu.
Na rozległym dziedzińcu stoi konny pomnik hetmana Jana Zamoyskiego. Tło dla pomnika stanowi pałac Zamoyskich, który był pierwszym obiektem, jaki zaczęto budować po założeniu miasta. Jest to dawna rezydencja rodziny Zamoyskich. Niegdyś pałac posiadał odrębne mury, które oddzielały go od reszty miasta. Budynek miał formę prostokąta o długości około 60 metrów i posiadał dwie kondygnacje. Dodatkowo zdobiła go wieża z tarasem oraz dwuskrzydłowe schody, znajdujące się od strony Rynku Wielkiego. Niestety w wyniku licznych etapów przebudowy Pałac Zamoyskich nie zachował się w pierwotnym wyglądzie. Rangę budowli przypomina dzisiaj tylko jej wielkość. Obecnie jest to siedziba sądu.
Co zwiedzić w Zamościu, podążając dalej szlakiem historii?
Czas na obiekty twierdzy!
Z systemu pierwotnych murów przetrwały do naszych czasów Stara Brama Lubelska i Stara Brama Lwowska. Są one częścią systemu fortyfikacji, które oparły się szwedzkiemu oblężeniu podczas potopu. Stara Brama Lubelska została wybudowana jako pierwsza podczas powstawania miasta. Większość zachowanych murów i bastionów to rosyjskie XIX-wieczne fortyfikacje Twierdzy Zamość. Na przełomie XVI i XVII wieku była ona jedną z najnowocześniejszych twierdz w Rzeczypospolitej. Istotnym elementem fortyfikacji był bastion w kształcie pięcioboku. Był on przystosowany do ogniowej obrony przyległych odcinków kurtyny, fosy oraz sąsiednich bastionów. Najlepiej zachowanym zespołem jest jednak Nadszaniec VII Bastionu, który w latach 1977-1984 w wyniku dokładnej rekonstrukcji zyskał swą dawną formę z XIX wieku. Posiada on 37 wąskich otworów strzelniczych, a w cofniętych barkach wystawione są kazamaty z 2 stanowiskami artyleryjskimi. Na uwagę zasługuje także Rotunda, która pełniła funkcje obronną od strony południowej miasta. Od strony północnej była natomiast połączona z twierdzą przejściem obronnym. Rotunda została zbudowana na planie koła o średnicy 54 m. Posiada ona wewnętrzny dziedziniec, na który arkadami dla wtaczania armat otwarte było 20 jednakowych cel. Do dzisiaj Rotunda przetrwała w niezmienionym kształcie i zachwyca swoją potęgą. Aby uczcić męczeńską śmierć wielu Polaków w celach umieszczono epitafia i tablice informacyjne dedykowane poszczególnym osobom lub grupom społecznym. Natomiast wzdłuż alei prowadzącej do Rotundy oraz wokół niej, na zboczach znajduje się cmentarz. Miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny. Warto tu przyjechać, oddać cześć poległym i pozwolić sobie na chwilę zadumy.
Wokół twierdzy można udać się na spacer jednym ze specjalnie przygotowanych szlaków. Szlak widokowy, inaczej zwany „panoramicznym” oznaczony jest kolorem niebieskim. Kolor różowy prowadzi nas przez szlak forteczny, a kolorem zielonym oznaczono szlak przyrodniczy. Do dyspozycji mamy również szlak rowerowy, którym możemy podążać wokół twierdzi i podziwiać jej elementy.
Wyprawa do Zamościa jest idealnym pomysłem na poznanie pięknych zabytków i zgłębienie tajników historii. Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, co zwiedzić w Zamościu, teraz już wiesz, jakie są najpiękniejsze atrakcje miasta. To oczywiście nie wszystkie cudowne miejsca, jakie możesz tutaj zobaczyć! Zamość ma do zaoferowania jeszcze wiele ciekawych atrakcji. Koniecznie musisz tu przyjechać i poznać piękno tego miasta!